pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Top 5 krajów na świecie, w których ludzie spożywają najwięcej alkoholu

Top 5 krajów na świecie, w których ludzie spożywają najwięcej alkoholu

Poziom spożycia alkoholu w różnych krajach świata znacznie się różni, a ostatnie badanie na dużą skalę przeprowadzone przez Międzynarodową Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rzuca światło na tę kwestię. Co ciekawe, Dania, Rumunia i Wielka Brytania znajdują się na szczycie listy krajów o największej liczbie osób pijących alkohol. UAportal podaje więcej szczegółów.

Badanie objęło 29 krajów, w których okazało się, że około jedna na pięć osób dorosłych (19%) w próbie przyznała się do picia znacznej ilości alkoholu przynajmniej raz w miesiącu. Warto zauważyć, że kraje muzułmańskie wykazały najniższy odsetek takich dorosłych, przy czym Turcja wykazała tylko 3%. Z drugiej strony, w wiodących krajach pod względem spożycia alkoholu, ponad 30% dorosłych pije alkohol w dużych ilościach przynajmniej raz w miesiącu.

Według badania, wiodące kraje pod względem spożycia alkoholu są następujące:

1. Dania

2. Rumunia

3. Wielka Brytania

4. Luksemburg

5. Niemcy

Patrząc głębiej w badanie, kolejną interesującą obserwacją jest zmiana spożycia alkoholu w latach 2011-2021. Co zaskakujące, 23 kraje wykazały spadek w tym okresie, przy czym Litwa i Irlandia odnotowały najbardziej znaczące spadki. Z kolei Łotwa, Meksyk i Norwegia odnotowały znaczny wzrost.

Analiza danych podkreśla również, że mężczyźni są bardziej podatni na nadmierne spożycie alkoholu niż kobiety, przy czym globalne statystyki pokazują odpowiednio 26% i 12%.

Czytaj także: Jak wybrać wino wysokiej jakości: 6 najważniejszych wskazówek

Badanie średniego spożycia alkoholu daje jasny obraz tego problemu. Poniżej znajduje się pięć najlepszych krajów w tej kategorii:

1. Łotwa

2. Litwa

3. Czechy

4. Bułgaria

5. Estonia

Kraje te mogą pochwalić się średnim spożyciem 11-12 litrów czystego alkoholu rocznie. Należy jednak zauważyć, że pomiar spożycia alkoholu na mieszkańca może być krytykowany ze względu na potencjalne zniekształcenia spowodowane przez turystów, którzy mogą przyczyniać się do statystyk, ale nie są uwzględniani w ostatecznych obliczeniach.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!