pol
Українська
русский
English

Nieodwracalnie zepsujesz: rzeczy, których absolutnie nie można prać razem

Цихоцкая Мария

Nieodwracalnie zepsujesz: rzeczy, których absolutnie nie można prać razem
Nieprawidłowe pranie może prowadzić do zrzucania, plam i uszkodzeń delikatnych tkanin

Aby ubrania służyły długo i cieszyły nienagannym wyglądem, warto wiedzieć, jakich rzeczy nie można prać razem. Nieprawidłowe pranie może doprowadzić do złuszczania się, zabrudzeń, uszkodzenia delikatnych tkanin, a w najgorszym przypadku – do zepsucia ulubionych rzeczy.

Dlatego przed wrzuceniem rzeczy do pralki warto posegregować je według koloru. Ponadto nie zapominaj, że lepiej nie myć bardzo brudnych rzeczy światłem. Apostrof o tym pisze.

Oto kilka kluczowych zasad sortowania prania:

  • Oddziel według koloru: Białe ubrania pierze się oddzielnie od kolorowych, ponieważ barwnik z jasnych tkanin może przenikać przez światło.
  • Rodzaj tkaniny: Delikatne tkaniny takie jak jedwab, wełna i kaszmir wymagają szczególnej pielęgnacji. Pierze się je ręcznie lub w pralce w trybie delikatnym przy użyciu specjalnych środków.
  • Temperatura wody: Różne tkaniny należy prać w różnych temperaturach. Bawełna i syntetyki wytrzymują gorącą wodę, ale delikatne tkaniny mogą „usiąść" lub stracić kształt.
  • Stopień zabrudzenia: Rzeczy mocno zabrudzone prać oddzielnie od rzeczy lekko zabrudzonych, aby uniknąć wielokrotnego prania.

Szczególnej uwagi wymagają:

  • Ręczniki i pościel: Pierz je oddzielnie od ubrań, ponieważ mogą wchłaniać włókna z innych rzeczy.
  • Skarpety i bielizna: Ze względów higienicznych te rzeczy są prane osobno.
  • Dżinsy: Zamki błyskawiczne i inne metalowe części dżinsów mogą uszkodzić delikatne tkaniny.
  • Tłuste przedmioty: Przed praniem zaleca się wywrócenie ich na lewą stronę, aby włókna nie osiadły na innych przedmiotach.

Przeczytaj także: Dlaczego nie można prać rzeczy w gorącej wodzie

Przypomnijmy, że o tym, jak prawidłowo prać ubrania, aby zachować ich jakość, pisaliśmy już wcześniej.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!