pol
Українська
русский

W Polsce odnaleziono unikalną 300-letnią protezę (zdjęcie)

Былим Елена

W Polsce odnaleziono unikalną 300-letnią protezę (zdjęcie)
W Krakowie w XVII-wiecznym szkielecie odkryto protezę podniebienia. Źródło: Elsevier spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Na cmentarzu kościoła św. Franciszka z Asyżu w Krakowie naukowcy przeprowadzili badania krypt, które rzucają światło na ważne aspekty historii medycyny.

W latach 2017-2018 archeolodzy przeprowadzili badania krypt, w których pochowane są osoby o wysokim statusie społecznym, m.in. darczyńcy, szanowani obywatele i duchowni. Pochówki datowane na okres od XVII do końca XVIII wieku zawierają cenne dane umożliwiające badanie kontekstu społeczno-gospodarczego i medycznego tamtych czasów – pisze Live Science.

Możesz być także zainteresowany: Odkrycie paleontologiczne: naukowcy odkryli unikalne szczątki nowonarodzonych dinozaurów (zdjęcie)

W Polsce odnaleziono unikalną 300-letnią protezę (zdjęcie)
Czaszka z protezą. Źródło: Elsevier spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jednym z ciekawych znalezisk okazał się szkielet 50-letniego mężczyzny z wrodzoną patologią – rozszczepem podniebienia. Brak podniebienia kostnego zastąpiono metalową płytką, która składała się z dwóch części: metalowej, odpowiadającej budowie jamy ustnej, oraz tkanki, pokrytej złotem w celu zapobiegania infekcjom.

Dalsza analiza wykazała, że protezę założono bez podwiązek i drutu, jednakże na kłach stwierdzono zarysowania, które mogą świadczyć o możliwym mocowaniu za pomocą nitek.

W Polsce odnaleziono unikalną 300-letnią protezę (zdjęcie)
Ślady mocowania protezy do kości. Źródło: Elsevier spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Znalezisko świadczy o wysokim poziomie wiedzy i możliwości medycznych w XVII-XVIII wieku. Osoby z rozszczepem podniebienia, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogły dożyć dorosłości, a takie protezy były krokiem w kierunku wygodnego życia.

W XVI wieku stosowano mniej skuteczne metody, takie jak wata, wosk czy złote płytki, co czyni znalezioną protezę świadkiem znacznego postępu medycyny.

Wcześniej w Egipcie archeolodzy odkryli „uśmiechniętego" sfinksa z twarzą sławnej osoby.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!