pol
Українська
русский

Jak efektywnie i oszczędnie korzystać z klimatyzatora: letnie triki

Владислав Москаленко

Jak efektywnie i oszczędnie korzystać z klimatyzatora: letnie triki
Jak oszczędnie korzystać z klimatyzatora. Źródło: Peexls

Wraz ze wzrostem temperatury wielu Ukraińców korzysta z klimatyzatorów, aby zachować chłód. Pomimo swojej wydajności w chłodzeniu pomieszczeń, urządzenia te mogą znacznie zwiększyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, zawyżać miesięczne rachunki. Aby pomóc Ci uniknąć nadmiernych wydatków, UAportal oferuje kilka cennych wskazówek, jak zoptymalizować wykorzystanie klimatyzatorów.

1. Zoptymalizuj wykorzystanie

- Znajdź pomieszczenie, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia i skup się na chłodzeniu tego obszaru.

- Nie zapomnij zamknąć wszystkich drzwi i okien, aby zapobiec ulatnianiu się chłodnego powietrza i nadmiernemu wychłodzeniu innych pomieszczeń.

- Regularnie dbaj o klimatyzator, uzupełniając płyn chłodzący i czyszcząc filtry przeciwkurzowe.

- Nie zakrywaj klimatyzatora zasłonami ani meblami, ponieważ pogorszy to jego działanie.

2. Kontroluj użycie

- Nie zapomnij wyłączyć klimatyzatora, kiedy go nie potrzebujesz. Skorzystaj także z funkcji opóźnienia startu lub inteligentnego gniazdka, aby skutecznie zarządzać czasem jego działania.

- Unikaj nadmiernego wychłodzenia pomieszczenia; Do utrzymania komfortu często wystarcza zakres temperatur 20-25 stopni Celsjusza.

- Używaj trybu uśpienia w nocy, ponieważ zużywa mniej energii, zapewniając jednocześnie wystarczające chłodzenie.

Przeczytaj także: Co zrobić, jeśli klimatyzator zaczął przeciekać: przyczyny i metody rozwiązania

Jak inaczej zaoszczędzić na energii elektrycznej

Zainstaluj licznik dwufazowy:

Choć taryfy za prąd wzrosły, Ukraińcy w dalszym ciągu mogą korzystać z taryfy nocnej, która obowiązuje w godzinach od 23:00 do 07:00. Aby skorzystać z tej opcji należy zainstalować licznik dwustrefowy. Licznik taki można kupić samodzielnie lub uzyskać od dostawcy energii elektrycznej, kontaktując się z nim z prośbą o wymianę.

Określ pobór mocy:

Aby jeszcze bardziej zoptymalizować zużycie energii elektrycznej, ważne jest zidentyfikowanie urządzeń w gospodarstwie domowym, które zużywają najwięcej energii elektrycznej. Do tej kategorii często zaliczają się urządzenia kuchenne, m.in. płyta elektryczna, kuchenka mikrofalowa, lodówka, piekarnik, zmywarka, zamrażarka i czajnik elektryczny.

Pamiętaj, aby odłączać od prądu urządzenia takie jak pralki, odkurzacze, bojlery i suszarki do włosów, gdy nie są używane, ponieważ nadal zużywają one energię resztkową.

Przypomnijmy, że o tym, jaki materiał najlepiej nosić latem, już pisaliśmy.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie - zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie !