pol
Українська
русский

Jak zwiększyć zbiory porzeczek: wskazówki od ogrodników

Владислав Москаленко

Porzeczki rodzą dobre owoce - porzeczki
Wskazówki dotyczące poprawy plonów porzeczek. Źródło: www.pexels.com

Każdy ogrodnik stosuje własne metody karmienia różnych drzew i krzewów. UAportal przygotował kilka wskazówek, które pomogą zwiększyć plon porzeczek.

Czas nawozu

Wiosną porzeczki potrzebują zarówno nawozów organicznych, jak i mineralnych, które można aplikować zarówno bezpośrednio pod korzenie, jak i metodą oprysku. Aby zapewnić roślinom wystarczające odżywienie, konieczne jest ich kilkukrotne nawożenie jesienią i wiosną, a każdy etap ma swoje specyficzne wymagania.

Przeczytaj także: Kiedy i jak siać nagietki, aby nasiona wykiełkowały

Sadząc krzewy porzeczek wiosną, zaleca się wzbogacić dołek mieszanką próchnicy, gleby i garścią nawozów mineralnych zawierających niezbędną ilość potasu i fosforu. Aby uzyskać optymalne rezultaty, bardzo ważne jest nawożenie porzeczek wiosną, ponieważ w tym czasie rośliny aktywnie pobierają niezbędne substancje z gleby.

Pierwsze dokarmianie powinno odbyć się na początku kwitnienia lub w momencie otwarcia pąków. Drugie zastosowanie zaleca się w okresie formowania się jagód, a niektórzy ogrodnicy sugerują trzecie dokarmianie w lipcu, kiedy jagody dojrzeją.

Jak stosować nawozy

Wiosną zaleca się stosowanie złożonych nawozów mineralnych wzbogaconych odpowiednią zawartością azotu, fosforu, potasu i żelaza. Jeśli chodzi o produkty organiczne, popularne i zdrowe są skórki ziemniaków.

Skórka ziemniaków zawiera wiele składników odżywczych i ważnych pierwiastków śladowych niezbędnych do optymalnego wzrostu i rozwoju roślin. Jest naturalnym źródłem skrobi, glukozy, żelaza, magnezu, a nawet fluoru. Fosfor zawarty w łusce znacząco stymuluje rozwój systemu korzeniowego i poprawia kwitnienie.

Ponadto skrobia, glukoza i potas zwiększają soczystość i słodycz jagód porzeczek. A co najważniejsze, obierki ziemniaków są niedrogim nawozem, ponieważ aby je wykorzystać, wystarczy zebrać skórki, które gromadziły się przez długi czas.

Jednak przed użyciem skórki ziemniaczanej należy ją poddać obróbce cieplnej. Surowa żywność może zawierać szkodliwe substancje, takie jak bakterie czy grzyby, a także może kiełkować. Można suszyć w piekarniku w temperaturze od 80 do 100 stopni. Następnie zmiel i kop w pobliżu korzeni.

Przypomnijmy, że o tym, jak uratować sadzonki domowym sposobem na pokrzywę, już pisaliśmy.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie !