pol
Українська
русский

Jak zwiększyć plony czosnku: eksperci podzielili się sekretem

Марина Грамович

Jak zwiększyć plony czosnku: eksperci podzielili się sekretem
Skuteczny sposób na uprawę czosnku. Źródło: freepik

Wielu ogrodników zawsze szuka sposobów na obfite zbiory czosnku. UAportal udostępnił doskonałą metodę, która obiecuje znaczące rezultaty - kilkukrotne zwiększenie rozmiaru główek czosnku.

Gdy pojawią się pierwsze pędy czosnku, weź widły lub ostry kij i wykonaj w ziemi małe dołki w odległości około 10 centymetrów od pędów. Wykonaj te otwory pod kątem 90 stopni i na głębokość około 9 centymetrów. W ten sposób zapewnisz roślinom czosnku cenny tlen, co docelowo przyspieszy wzrost i rozwój.

Zwróćmy teraz uwagę na odpowiednie nawozy do nawożenia czosnku w maju.

Przeczytaj także: Kiedy i jak sadzić winogrona, aby uzyskać niesamowite zbiory: porady letnich mieszkańców

Popiół

Popiół jest nawozem uniwersalnym, szeroko stosowanym wśród doświadczonych ogrodników. Przygotuj roztwór do karmienia, wlewając 300 gramów popiołu wrzącą wodą i poczekaj, aż ostygnie. Następnie rozcieńczyć mieszaninę w 10 litrach wody i dokładnie podlać łóżka czosnku.

Popiół można także posypać czosnkiem, jednak należy uważać, aby nie przesadzić, gdyż ta forma nawozu nie nadaje się na każdy rodzaj gleby. Jeśli gleba w Twoim ogrodzie jest kwaśna, możesz posypać czosnek popiołem w ilości 2 kilogramów na metr kwadratowy.

Amoniak

Kolejnym potężnym pomocnikiem, który pozytywnie wpłynie na zbiory czosnku, jest amoniak. Do tego nawozu weź łyżkę amoniaku i rozcieńcz ją w 10 litrach wody.

Napar amoniaku wchłonie szkodliwą mikroflorę, skutecznie chroniąc czosnek przed chorobami i odstraszając szkodniki. Należy pamiętać, że tego typu nawóz wykazuje swoją skuteczność w suchych warunkach pogodowych.

Przypomnijmy, że o tym, co zrobić, gdy w ogrodzie brakuje miejsca, już pisaliśmy.

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!