pol
Українська
русский
English

Naukowcom udało się odkryć przyczyny zaniku starożytnej kultury Chavin w Peru

Цихоцкая Мария

Naukowcom udało się odkryć przyczyny zaniku starożytnej kultury Chavin w Peru
Czaszki ludzi Chavina

Nowe badanie rzuca światło na dramatyczne wydarzenia, które doprowadziły do upadku potężnego Chavina, starożytnej cywilizacji Peru. Kwitnienie około 900 roku p.n.e. w górzystych rejonach Andów Chavin imponował swoimi osiągnięciami w metalurgii, ceramice i nawadnianiu.

Stolica Chavin, majestatyczne, ceremonialne miasto Chavin de Huantar, położone w północnym Peru, było świadkiem chaosu, gdy kultura zaczęła upadać między 500 a 400 rokiem p.n.e. Pisze o tym Dziennik Dziedzictwa.

Uczeni sugerują, że spory polityczne i konflikty wewnętrzne, prawdopodobnie związane z przejściem od rządów religijnych do świeckich, doprowadziły do ostrej rywalizacji o zasoby wśród społeczności Doliny Supe.

Analiza 67 szkieletów z pochówku w pobliżu Karal w dolinie Supe, datowanych na okres upadku Chavin, ukazuje ponury obraz: około 80% szkieletów nosi ślady brutalnych starć.

Przeczytaj także: Naukowcy odkryli bakterie powodujące próchnicę w zębach sprzed 4000 lat

Uszkodzenia kości wskazują na powtarzające się akty przemocy. Złamania czaszki, rany twarzy i klatki piersiowej świadczą o śmiertelnych konfliktach, których ofiarami padły nawet dzieci.

„Nasza hipoteza jest taka, że grupa cudzoziemców zaatakowała społeczność i dopuściła się morderstw. Po wycofaniu się agresorów ofiary zostały pochowane przez swoich własnych ludzi, zgodnie z tradycyjnymi obrzędami" – wyjaśniają badacze z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (UAB).

Ślady starych i świeżych ran na ciałach wielu dorosłych i dzieci świadczą o tym, że przez całe życie toczyli oni gwałtowne walki. Większość osób, bo 64 z 67, pochowano w pozycji embrionalnej, co świadczy o wierze w odrodzenie się po śmierci.

Badanie to nie tylko daje wgląd w brutalną rzeczywistość upadku Chavina, ale także świadczy o trwałości wierzeń i tradycji, które dawały ludziom nadzieję na odrodzenie.

Przypomnijmy, że w Irlandii Północnej odnaleziono ponad 140 średniowiecznych grobów „skazanych przestępców".

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!