pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Czy warto przycinać ogród zimowy: zalety i wady zabiegu

Czy warto przycinać ogród zimowy: zalety i wady zabiegu

Przycinanie drzew w ogrodzie to zadanie, które można wykonywać przez cały rok, przy czym niektórzy ogrodnicy decydują się na przycinanie wiosenne, jesienne, a nawet letnie. Praktyka przycinania zimą jest jednak mniej powszechna, co sprawia, że wielu ogrodników wątpi w jej skuteczność. UAportal rozważa zalety i wady tej procedury.

Korzyści z przycinania zimą

Jedną z ważnych zalet zimowego przycinania jest możliwość wykonania zadania w suchy i pogodny dzień. Ponadto przycinanie zimowe zmniejsza ryzyko uszkodzenia kory, ponieważ drzewo jest stosunkowo łatwiejsze do cięcia. Należy jednak pamiętać, że ta zaleta jest prawdziwa tylko wtedy, gdy pogoda nie jest zbyt mroźna.

Przeczytaj również: Zabiorą energię - których drzew nie należy sadzić w pobliżu domu?

Wady zimowego przycinania

Rośliny ogrodowe przygotowują się do zimy latem i jesienią, gromadząc siły, aby wytrzymać zimną porę roku. Zimą ich metabolizm zwalnia, a przycinanie może potencjalnie osłabić drzewa. W związku z tym nie zaleca się przycinania roślin odmian nieodpornych na zimę, obficie owocujących lub niedostatecznie odżywionych. Ponadto należy zachować ostrożność podczas przycinania roślin dotkniętych chorobami lub silnie zaatakowanych przez szkodniki.

Przypominamy, że każdy miłośnik kwiatów chce, aby jego doniczki były jak najbardziej bujne, piękne i zdrowe. Ale czy wiesz, że niedroga przyprawa, której każda gospodyni domowa używa do pieczenia, może pomóc Ci wyhodować doskonałe kwiaty na parapecie?

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!