pol
Українська
русский

Pięć faktów o koniach: Jak oddychają i widzą

Марина Грамович

Pięć faktów o koniach: Jak oddychają i widzą
Co wiadomo o koniach. Źródło: www.pexels.com

Przez wieki konie były wiernymi towarzyszami ludzi, zwierzętami roboczymi i potężnymi sportowcami w świecie jeździectwa. UAportal przygotował 5 najważniejszych faktów na temat tych niesamowitych stworzeń.

Obowiązkowe oddychanie przez nos

Konie mają unikalny układ oddechowy, który ma jedną istotną różnicę w porównaniu z innymi zwierzętami. Nie mogą oddychać przez usta. Konie mogą oddychać tylko przez nos, co czyni ich układ oddechowy wyjątkowym.

Sen na stojąco

Wyposażone w unikalny "aparat stojący", konie mogą spać na stojąco. Mechanizm ten, który obejmuje ścięgna i więzadła, pozwala im zablokować nogi w określonej pozycji, pozwalając im odpocząć bez ryzyka przewrócenia się. Jednak konie codziennie zapadają w krótkie okresy głębokiego snu. Średnio drzemią przez około dwie i pół godziny.

Niesamowity słuch

Ponieważ konie nie są mięsożercami, mają wyjątkowe zdolności słuchowe, które pomagają im przetrwać. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mają trzy mięśnie kontrolujące słuch, konie mają ich dziesięć.

Ta niezwykła adaptacja pozwala im obracać uszy o prawie 180 stopni, niezależnie poruszając każdym uchem. W ten sposób konie mogą słyszeć dźwięki ze wszystkich kierunków bez odwracania głowy.

Szerokie pole widzenia

Dzięki oczom po bokach głowy, konie mają niemal 360-stopniowe panoramiczne pole widzenia. Mają jednak dwa martwe punkty - jeden bezpośrednio za plecami, a drugi bezpośrednio przed twarzą.

Oznacza to, że nie widzą trawy, na której się pasą, ani nawet kuszącej marchewki, którą możesz im zaoferować. Aby poruszać się w swoim środowisku, konie używają ruchów głowy, poruszających się warg, wrażliwych wąsów i wyostrzonego węchu.

Błyskawiczny refleks

Dzięki temu, że są roślinożercami, konie mają doskonały refleks, który pozwala im szybko reagować w niebezpiecznych sytuacjach. W ciągu zaledwie 0,3 sekundy koń może przejść od spoczynku do silnego kopnięcia, gdy jest w niebezpieczeństwie. Dla porównania, czas reakcji człowieka wynosi około 1,6 sekundy.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!