pol
Українська
Русский
English
Życiowe triki

Kiedy nie oferować pomocy innym: 5 przydatnych wskazówek

Kiedy nie oferować pomocy innym: 5 przydatnych wskazówek

Pomaganie innym jest godną pochwały cnotą, ale istnieją pewne sytuacje, w których oferowanie pomocy może być niewłaściwe. UAportal podpowiada, kiedy należy o tym pamiętać.

1. Nigdy nie oferuj pomocy oczekując wzajemności

Prawdziwy altruizm wymaga szczerych intencji pozbawionych ukrytych motywów. Ważne jest, aby przeanalizować i ocenić, czy Twoja pomoc pochodzi z serca.

Istnieje wiele przykładów ludzi, którzy podają pomocną dłoń przyjaciołom tylko po to, by nieustannie przypominać im o ich długu przy każdej okazji. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swoje motywy i upewnić się, że pomoc jest oferowana w dobrej wierze.

2. Unikaj udzielania pomocy, gdy nie jest ona potrzebna

Należy grzecznie zapytać, czy dana osoba jest gotowa na przyjęcie pomocy. Ciągłe narzucanie niechcianych rad może być bardzo irytujące dla innych. Wskazane jest, aby dokładnie zastanowić się przed zaoferowaniem pomocy, ponieważ niektóre porady mogą nieumyślnie zaszkodzić osobie w potrzebie.

3. Powstrzymaj się od pomocy, jeśli zagraża to Twojemu dobremu samopoczuciu

W sytuacjach, w których masz ważne zobowiązania lub wydarzenia zmieniające życie, poświęcanie własnych celów na potrzeby innych może nie sprzyjać ogólnemu sukcesowi. Na przykład, jeśli masz ważne spotkanie biznesowe, które może wpłynąć na twoją przyszłość, a przyjaciel prosi o podwiezienie do domu, ponieważ nie lubi transportu publicznego, staje się oczywiste, że spotkanie jest priorytetem. Wybranie tej drugiej opcji może utrudnić rozwój osobisty i aspiracje zawodowe.

Przeczytaj także: Trzy życiowe triki, które pomogą poprawić relacje: "5 języków miłości" i "Techniki komunikacji

4. Są chwile, kiedy ludzie nie doceniają pomocy

Często spotykamy znajomych, którzy nieustannie manipulują nami dla własnych celów. Świadomi tego zachowania, nadal się z nimi komunikujemy. Krytyczny moment nadchodzi, gdy ci tak zwani przyjaciele wpadają w kłopoty.

W środku ich rozpaczy możemy być ich jedynym schronieniem, ponieważ wszyscy inni się od nich odwracają. Podczas gdy litość może motywować nas do pomocy, brak nawet prostego "dziękuję" może sprawić, że poczujemy się niedocenieni. W takich przypadkach bardzo ważne jest, aby słuchać naszej intuicji i powstrzymać się od pomagania tym, którzy nie zasługują na nasze wsparcie.

5. Nie oferuj pomocy, jeśli nie możesz jej udzielić

Całkowicie akceptowalne jest przyznanie się do swoich ograniczeń, jeśli chodzi o pomaganie innym. Jeśli wiesz, że brakuje ci niezbędnej wiedzy, najlepiej powstrzymać się od działania jako lekarz lub psycholog.

Zamiast tego zaoferuj wsparcie emocjonalne, będąc współczującym słuchaczem i ramieniem, na którym można się oprzeć. W poważniejszych sytuacjach najcenniejszą radą, jakiej możesz udzielić, jest zalecenie poszukania profesjonalnej pomocy.

Pisaliśmy już o tym, jak szybko i łatwo uwolnić swój potencjał.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!