pol
Українська
русский
English

Dlaczego warto moczyć orzechy i rośliny strączkowe przed jedzeniem?

Татьяна ФиалковаТатьяна Фиалкова

Dlaczego warto moczyć orzechy i rośliny strączkowe przed jedzeniem?
Dlaczego warto moczyć orzechy i rośliny strączkowe przed jedzeniem?

BLOG.

Dzisiaj nakarmiłam moją wiewiórkę migdałami i okazało się, że ten orzech jest dla niej na czerwonej liście. Mówiąc dokładniej, cała szkodliwość tkwi tylko w skórce migdałów i jeśli namoczysz orzech, usuniesz z niego skórkę, to żadna wiewiórka nie ucierpi.

Oto tekst w oryginalnym języku

Wstępne namaczanie orzechów, roślin strączkowych i zbóż jest ważną częścią zdrowej diety. Namaczanie przygotowuje te pokarmy do lepszego wchłaniania przez nasz układ trawienny.

Wiele początkujących osób dbających o zdrowie, dowiedziawszy się o zaletach nasion/orzechów, zaczyna dodawać je do swojego menu w dużych ilościach, a następnie nieuchronnie napotyka nieprzyjemne odczucia w przewodzie pokarmowym: nudności, uczucie ciężkości w żołądku, wzdęcia, luźne stolce.

Orzechy zawierają dość dużą ilość kwasu fitynowego, który służy jako rodzaj ochrony przed zwierzętami / owadami. Kwas fitynowy jest dla nas szkodliwy, ponieważ może wiązać wiele składników odżywczych i zakłócać funkcjonowanie enzymów trawiennych.

Ponadto surowe orzechy zawierają inne substancje, które hamują nasze enzymy trawienne, a tym samym uniemożliwiają nam pełne wchłonięcie wszystkich korzyści płynących z produktu.

Woda dosłownie budzi uśpione ziarna i stymuluje proces kiełkowania. W rezultacie inhibitory są dezaktywowane, a kwas fitynowy wypłukiwany.

Namoczone, aktywowane orzechy i nasiona są znacznie lepiej wchłaniane przez przewód pokarmowy, nie powodując dyskomfortu i maksymalnie dostarczając nam wszystkich składników odżywczych.

Jak prawidłowo moczyć orzechy

Na 1 filiżankę orzechów potrzebne są 2 filiżanki wody. Namocz orzechy przez 8-12 godzin (nie dłużej, ponieważ smak ulegnie pogorszeniu), a następnie wypłucz je w czystej wodzie. Po namoczeniu, skórki na orzechach łatwo schodzą (zwłaszcza jeśli sparzysz je wrzątkiem). Po usunięciu skórek, wysusz orzechy w suszarce lub piekarniku na małym ogniu.

Aktywowane orzechy lepiej spożyć od razu w ciągu jednego dnia. Jeśli chcesz rozłożyć spożycie na kilka dni, przechowuj orzechy w lodówce.