pol
Українська
русский

Lekarze i dietetycy wymienili TOP-3 diety i opowiedzieli o ich zaletach

Игорь Романько

Które diety są najlepsze
Które diety są najlepsze

Zdrowe odżywianie to nie tylko sposób na utratę wagi, ale także sposób na szczęśliwe życie. Dlatego ważne jest, aby wybrać dietę, która jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna i smaczna.

Niedawno opublikowano ranking najlepszych diet, oparty na opiniach 43 ekspertów, w tym lekarzy, zarejestrowanych dietetyków i epidemiologów. Diety zostały ocenione pod kątem zawartości składników odżywczych, zagrożeń i korzyści zdrowotnych, długoterminowej trwałości i naukowo udowodnionej skuteczności, pisze inverse.com.

Czytaj także: Nie tylko panierka i mięso mielone: co ugotować z czerstwego bochenka?

Dieta śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska to tradycyjny sposób odżywiania się w krajach śródziemnomorskich. Opiera się na spożywaniu dużych ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, orzechów i nasion, a także ryb i chudego mięsa. Dieta ta jest bogata w korzystne składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, przeciwutleniacze i fitoskładniki.

Badania wykazały, że dieta śródziemnomorska może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, demencji i niektórych rodzajów raka.

Dieta DASH

Dieta DASH to dieta zaprojektowana w celu obniżenia ciśnienia krwi. Opiera się na spożywaniu dużej ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i chudego białka. Dieta ta ogranicza również spożycie soli, tłuszczów nasyconych i cukru.

Badania wykazały, że dieta DASH może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi, nawet u osób z nadciśnieniem.

Inteligentna dieta

Inteligentna dieta to połączenie diety śródziemnomorskiej i diety DASH. Opiera się również na spożywaniu dużych ilości owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i chudego białka. Dieta ta ogranicza również spożycie soli, tłuszczów nasyconych i cukru.

Badania wykazały, że inteligentna dieta może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia, udaru mózgu, cukrzycy typu 2, demencji i niektórych nowotworów.

Te trzy diety są doskonałym wyborem dla osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. Dostarczają one organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych.

Należy jednak pamiętać, że najlepszą dietą dla Ciebie jest ta, która odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i gustom. Jeśli nie masz pewności, która dieta jest dla Ciebie najlepsza, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Uwaga: Niniejsza treść służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady medycznej. W przypadku leków, diagnoz i innych porad medycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Wcześniej dietetycy wymienili pokarmy , które przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu z brzucha.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!