Tajemnicze gigantyczne drewniane trumny na palach sprzed 2300 lat znalezione w Tajlandii (foto)
Archeolodzy przeanalizowali DNA 33 starożytnych ludzi pochowanych w niezwykłych drewnianych trumnach, aby rzucić światło na ich pochodzenie i powiązania z innymi kulturami.
Wyżyny północno-zachodniej Tajlandii znane są ze swoich jaskiń, w których znaleziono starożytne pochówki w dużych drewnianych trumnach ustawionych na palach. Trumny te należą do kultury epoki żelaza, która istniała na tym obszarze 2300-1000 lat temu, pisze IFLScience.
Czytaj także: Naukowcy znaleźli szkielet kobiety cierpiącej na reumatoidalne zapalenie stawów w Nubii
W nowym badaniu przeanalizowano DNA 33 osób z tych pochówków i prześledzono ich genetyczne pochodzenie. Wyniki pokazały, że krajobraz genetyczny kontynentalnej Azji Południowo-Wschodniej po epoce kamienia łupanego był złożony.
Ludzie z kultury drewnianej trumny mieli powiązania z rolnikami z doliny rzeki Jangcy i lokalnymi łowcami-zbieraczami Hòabìnhian. Ich genom zawiera dwie grupy markerów genetycznych związanych z doliną rzeki Jangcy i doliną Huanghe w Chinach. Znaczenie drewnianych trumien nie jest w pełni zrozumiałe. Mogło to być związane ze względami praktycznymi (ochrona przed drapieżnikami) lub wierzeniami duchowymi.
Inne kultury Azji Południowo-Wschodniej również miały podobne tradycje pochówku, takie jak kultura Dong Son w Wietnamie.
Badanie pokazuje, że migracje i mieszanie się ludów były powszechne w Azji Południowo-Wschodniej ponad 2000 lat temu. Doprowadziło to do powstania złożonego krajobrazu genetycznego i kulturowego w regionie.
Dla przypomnienia, starożytne pochówki z artefaktami wróżbiarskimi znaleziono w Chinach.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!