W Mongolii odkryto nowy gatunek smoczych dinozaurów przypominających ptaki (zdjęcie)
Naukowcy poinformowali o odkryciu nowego gatunku dinozaura w Mongolii, który zachował się w pozycji spoczynkowej przez ponad 70 milionów lat. Mały dinozaur, prawdopodobnie opierzony, został nazwany Jaculinykus yaruui, czyli "szybki szponiasty smok". Jego "ręce" z kciukiem pozwalały mu kopać w koloniach owadów w poszukiwaniu pożywienia.
Ten nowy gatunek został odkryty na mongolskiej pustyni Gobi, która jest uważana za jedno z najbogatszych źródeł skamieniałości dinozaurów na świecie. Pierwsze jaja dinozaurów znaleziono tutaj wieki temu, wraz z innymi znanymi gatunkami, takimi jak Oviraptor, Protoceratops i Velociraptor, donosi czasopismo PLOS ONE.
Czytaj także: Znaleziono 50 "skórzastych" jaj nieznanych wcześniej dinozaurów, które zginęły 190 milionów lat temu (zdjęcie)
Profesor Paul Barrett, specjalista od dinozaurów w Muzeum Historii Naturalnej, zauważa, że "Mongolia jest bogata w skały z późnej kredy, które zapewniają szczegółowy obraz końca ery dinozaurów". Skamieniałości dinozaurów w regionie są dobrze zachowane i mają nowoczesny wygląd, gdy są wydobywane ze skał w kolorze ochry.
Wśród wielu dinozaurów znalezionych w tym regionie, Alvarezsaurids są również grupą dinozaurów, które wykazują podobieństwo do ptaków. Ich cechy charakterystyczne, takie jak lekka czaszka, niewielkie rozmiary ciała i stępiony mostek, pozwalają naukowcom uznać je za krewnych współczesnych ptaków.
Zwierzęta te osiągały około metra wysokości i ważyły około 30 kg. Ich główną różnicą była niezwykła struktura szkieletu. Tak więc dinozaury miały obróconą szyję i ogon, a ich tylne kończyny były schowane pod miednicą.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!