O której iść spać, by obudzić się wypoczętym: porady ekspertów
Słaba jakość snu może poważnie wpływać na zdrowie, powodując niepokój, chroniczne zmęczenie i obniżoną odporność. Zła jakość snu może nawet prowadzić do przybierania na wadze. Niestety, problemy ze snem stają się coraz bardziej powszechne w dzisiejszym gorączkowym stylu życia. Dobrą wiadomością jest jednak to, że wzorce snu można dostosować i poprawić. TSN pisze o tym.
Idealny czas na zdrowy sen
Neurolodzy podkreślają znaczenie długiego i zdrowego snu jako gwarancji wigoru, produktywności i odpoczynku dla organizmu. Badania pokazują, że najkorzystniejszą porą na zasypianie jest czas między 22:00 a 23:00. Regularne przestrzeganie tego harmonogramu ułatwi budzenie się rano i pozwoli organizmowi pracować z pełnym potencjałem.
Ryzyko późnego zasypiania
Naukowcy ostrzegają, że zasypianie po północy jest najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może "przesunąć" zegar biologiczny z negatywnymi konsekwencjami, w szczególności dla układu sercowo-naczyniowego. Osoby zasypiające przed godziną 23:00 są mniej narażone na choroby serca.
Korzyści z wcześniejszego zasypiania:
- Zwiększona aktywność i produktywność w ciągu dnia
- Lepszy stan emocjonalny, niższe ryzyko depresji
- Zmniejszone ryzyko chorób takich jak cukrzyca
- Zdrowo wyglądająca skóra bez opuchlizny i cieni pod oczami.
Znaczenie rutyny snu
Naukowcy podkreślają również korzyści płynące z "rutyny snu" - utrzymywania stałej pory snu zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. Pomaga to wyregulować zegar biologiczny i ułatwić proces zasypiania. Przed pójściem spać zaleca się zrezygnować z gadżetów i telewizji, a zamiast tego poćwiczyć czytanie, posłuchać relaksującej muzyki lub pomedytować. Warto również wzbogacić swoją dietę o warzywa, owoce, błonnik, pić dużo płynów i jeść produkty mleczne na dobry sen.
Przeczytaj również: Osiem codziennych nawyków, które pozwalają zachować młode serce
Jeśli masz bezsenną noc, możesz zastosować następujące metody, aby obudzić się rano: przewietrz pomieszczenie, pozostań głodny (ponieważ trawienie pokarmu powoduje senność), weź prysznic kontrastowy, wypij kawę lub napój kofeinowy (ale nie za dużo) i zwiększ spożycie czystej wody.
Przypominamy, że pisaliśmy już, dlaczego nie należy spać pod kocem elektrycznym.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!