pol
Українська
русский
English

Luksusowo zdobione grobowce z II i IV wieku n.e. odkryte we Włoszech

Цихоцкая Мария

Luksusowo zdobione grobowce z II i IV wieku n.e. odkryte we Włoszech
Miejsce pochówku

Starożytna rzymska nekropolia z 67 szkieletami pochowanymi w 57 wyszukanych grobowcach została odkryta podczas budowy elektrowni słonecznej w pobliżu Rzymu we Włoszech. Odkrycie datowane jest na II-IV wiek naszej ery.

CNN pisze o tym.

Archeolodzy byli zaskoczeni, że znalezione szkielety były ubrane w złotą biżuterię i drogie skórzane buty. Wiele grobowców było luksusowo udekorowanych, aby przypominały domy zmarłych.

"Znaleźliśmy kilka szkieletów, które miały na sobie drogie pończochy i buty" - powiedział archeolog Emanuele Giannini. "Wszystkie te bogactwa wskazują, że nie byli to lokalni rolnicy, ale członkowie wyższej warstwy rzymskich rodzin, którzy przybyli z miast".

Różnorodność przedmiotów pogrzebowych leżących obok szczątków, a także luksusowy wystrój i dekoracje wewnątrz grobowców skłoniły archeologów do zasugerowania, że ci, którzy ich pochowali, chcieli odtworzyć swoje ziemskie domy. Wnętrza wielu grobowców miały wyszukane wykładziny z tkaniny lub były otoczone i pokryte płytkami lub kawałkami terakoty, jak małe domy.

Większość odkrytych grobowców to grobowce wspólne - zbudowane dla co najmniej dwóch mieszkańców, których prawdopodobnie łączyło pokrewieństwo. Znaleziono kilka szkieletów owiniętych wokół siebie.

Czytaj także: Tajemniczy napis na starożytnym sfinksie rozszyfrowany (zdjęcie)

"Budowa grobowców dla całej rodziny jest typową cechą starożytnego Rzymu, ale wyróżniają się one wystrojem wnętrza, który wskazuje na bogactwo i status" - mówi archeolog.

Lokalne władze są przekonane, że znalezisk będzie jeszcze więcej, gdy wykopaliska pod park solarny przeniosą się w inne pobliskie miejsce.

Dla przypomnienia, w Turcji odkopano starożytny cmentarz, na którym pochowano pięćdziesięcioro dzieci.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!