pol
Українська
русский
English

Grobowiec etruskiej królowej z V wieku p.n.e. odkryty we Włoszech

Цихоцкая Мария

Grobowiec etruskiej królowej z V wieku p.n.e. odkryty we Włoszech
Grobowiec etruskiej królowej

Po latach wykopalisk archeolodzy odkryli spektakularny etruski grobowiec częściowo ukryty pod ziemią w wykutej w skale nekropolii San Giuliano, na północ od Rzymu. Pochodzący z VII wieku p.n.e. zabytek stoi dumnie na zboczach tufowego klifu, gdzie niegdyś istniała potężna osada z epoki brązu.

Ważną cechą tego miejsca jest Grobowiec Królowej, wspaniały trzykomorowy grobowiec o szerokości 14 metrów i wysokości 10 metrów, wykuty w skale i datowany na V wiek p.n.e. Jego nazwa trafnie odzwierciedla wielkość jego skali.

Grobowiec ten, podobnie jak inne podobne do niego wzdłuż skalnej ściany z widokiem na płaskowyż San Giuliano, rzuca światło na dynamikę etruskiego społeczeństwa. Arkeonews pisze o tym.

Badając i czyszcząc te wykute w skale komory grobowe z VII-III wieku p.n.e., archeolodzy odkryli nie tylko arcydzieła architektury, ale także przebłyski zmian społecznych tamtych czasów.

Podczas ostatniego etapu wykopalisk i renowacji ich uwagę przykuło niesamowite odkrycie. Podczas prac nad wzmocnieniem Grobowca Królowej, archeolodzy natknęli się na coś, co wydawało się być kolejnym monumentalnym grobowcem, częściowo zakopanym pod ziemią. Po starannym usunięciu gęstej roślinności, trzykomorowy grobowiec z trzema półokrągłymi drzwiami został odsłonięty w całej okazałości.

Uważa się, że został on zbudowany w V-IV wieku p.n.e., wkrótce po Grobowcu Królowej.

Czytaj także: Po raz pierwszy astronomowie zobaczyli galaktykę bez jednej gwiazdy

Po raz kolejny podkreśla to umiejętności kultury etruskiej w tworzeniu monumentalnych grobowców skalnych. Skomplikowane szczegóły i zachowanie tych grobowców stanowią wyjątkowe okno na starożytne rzemiosło i praktyki pogrzebowe Etrusków.

W miarę kontynuowania prac konserwatorskich i restauratorskich nad tymi nowo odkrytymi grobowcami, spodziewamy się uzyskać jeszcze lepszy wgląd w etruski styl życia. Wartość archeologiczna nekropolii San Giuliano wykracza daleko poza jej fascynujące struktury, oferując cenne spojrzenie na zmiany społeczne, które wyróżniały tę starożytną cywilizację.

Dla przypomnienia, na Tajwanie znaleziono 4000-letnie pióro garncarskie.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!