pol
Українська
Русский
English
Nauka

Zupełnie nowy gatunek jaszczurek z hieroglifami na grzbiecie znaleziony w Iranie (foto)

Zupełnie nowy gatunek jaszczurek z hieroglifami na grzbiecie znaleziony w Iranie (foto)

Całkowicie nowy gatunek jaszczurki z hieroglificznymi wzorami na grzbiecie został odkryty we wschodnim Iranie. Jaszczurki długoogonowe, które znaleziono na wydmach, nazwano graphikos.

Jak donosi magazyn Zootax, jaszczurki zostały znalezione na pustyni w prowincji Południowy Khorasan. Zauważono kilkanaście osobników z wzorami na grzbietach, które przypominały hieroglify.

Czytaj także: Pierwsza w historii fluorescencyjna małpa chimera została wyhodowana w Chinach przy użyciu komórek macierzystych (wideo)

Zupełnie nowy gatunek jaszczurek z hieroglifami na grzbiecie znaleziony w Iranie (foto)

Okazało się, że jest to zupełnie nowy gatunek jaszczurki, Eremias graphica. Według naukowców hieroglificzna jaszczurka skacząca może osiągnąć około 18 cm długości. Ma ogon "około dwa razy dłuższy od ciała", gładkie łuski i ciało "w kolorze piasku".

Naukowcy pokazali zdjęcia jaszczurek siedzących na piasku i skałach. Widać, że są one głównie w kolorze piasku z ciemnobrązowymi lokami na grzbiecie.

Naukowcy opisali wzór jaszczurki jako hieroglificzny, falisty i "robakopodobny". Różni się to od innych jaszczurek skaczących, które mają głównie pasiaste wzory.

Według badań, hieroglificzne jaszczurki zwinki żyją wokół pustynnych krzewów na wydmach. Jaszczurki wykorzystują krzewy jako cień, schronienie, "źródło owadów" i miejsce na nory. Zwierzęta spędzają większość czasu pod krzakami, ale są aktywne przez kilka godzin rano i wieczorem.

Wcześniej informowaliśmy, że naukowcy znaleźli szczątki jedynej ludzkiej hybrydy pierwszej generacji.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!