pol
Українська
русский
English

W Iranie znaleziono 3000-letnie szkielety dziewięciorga dzieci, w tym niemowląt i embrionów (foto)

Былим Елена

W Iranie znaleziono 3000-letnie szkielety dziewięciorga dzieci, w tym niemowląt i embrionów (foto)
Szczątki dziecka obok glinianego naczynia. Źródło: Borna news

Archeolodzy z Uniwersytetu w Teheranie ogłosili prehistoryczne znalezisko na starożytnym cmentarzu w dzielnicy Seghzabad w prowincji Qazvin w Iranie.

Podczas wykopalisk, prowadzonych przez dr Mustafę Deh Pahlavana, odkryto szczątki kilkorga dzieci, niemowląt i embrionów, a także dwóch koni, dwóch kóz i owcy, datowane na 3000 lat, donosi arkeonews.

Może Cię to zainteresować: W Danii znaleziono 500-letni złoty pierścień: należał do przedstawiciela dynastii Merowingów

"Kompleks ten, o powierzchni pięciu metrów kwadratowych i wysokości 120 cm, waży około 10 ton i zawiera szczątki dziewięciorga dzieci, niemowlęcia i embrionu, szczątki dwóch dorosłych koni, dwóch kóz i owcy" - skomentował dr Mostafa Dehpahlavan, kierownik wykopalisk.

W Iranie znaleziono 3000-letnie szkielety dziewięciorga dzieci, w tym niemowląt i embrionów (foto)
Szczątki dzieci odkopane w miejscu ekspedycji archeologicznej. Źródło: Borna News

Stwierdził, że na wschodnim cmentarzysku Kara Tepe uzyskano na dużą skalę ważne dowody na istnienie pięciu warstw pochówków i grobów położonych jeden na drugim. Na tym cmentarzysku groby nie mają określonego kierunku. Ich granice są otoczone kilkoma glinianymi grzbietami.

"Poronione płody i niemowlęta chowano w glinianych naczyniach. We wszystkich grobach bez wyjątku znaleziono szczątki zwierząt, takich jak kozy, niedojrzałe owce, krowy, wielbłądy i konie, co wskazuje, że zwierzęta były chowane obok zmarłych" - dodał naukowiec.

Na cmentarzysku znaleziono również szkielet dziecka obok ceramiki, co może wskazywać na "szczególny status społeczny" zmarłego, a także biżuterię pogrzebową, taką jak bransoletki z brązu, pierścień i pozostałości naszyjnika wykonanego z kamienia, brązu i kości słoniowej.

Dla przypomnienia, w Hiszpanii znaleziono grobowiec jaskiniowy z tysiącami szkieletów ludzkich i zwierzęcych.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!