pol
Українська
Русский
English
Nauka

Doskonale zachowane szczątki człowieka zabitego przez tsunami 3600 lat temu znalezione w Grecji

Doskonale zachowane szczątki człowieka zabitego przez tsunami 3600 lat temu znalezione w Grecji

Międzynarodowy zespół naukowców odnalazł szczątki młodego mężczyzny, który zginął około 3600 lat temu w wyniku tsunami wywołanego erupcją wulkanu Thera na wyspie Santorini.

Poprzednie badania wykazały, że erupcja Thery była znaczącym wydarzeniem związanym z upadkiem cywilizacji minojskiej (epoka brązu) na Krecie. Erupcja ta miała miejsce między 1600 a 1500 r. p.n.e. Santorini znajduje się we wschodniej części Morza Śródziemnego, na północ od Krety, między południową Grecją a południową Turcją.

Fakty piszą o tym.

Chociaż istnieją dowody na erupcję wulkanu, niewiele jest informacji na temat tsunami. Dzieje się tak dlatego, że fale tsunami zwykle powodują, że szczątki i ciała znikają w morzu, pozostawiając niewiele śladów na brzegu. Z tego powodu szczątki ofiar tego tsunami nie zostały jeszcze odnalezione.

Czytaj także: Szczątki ludzkie sprzed 10 000 lat odkryte w Wietnamie po raz pierwszy (zdjęcie)

Szkielet młodego mężczyzny został odkryty podczas wykopalisk na obszarze znanym jako Cesme-Baglararasi, nad brzegiem Zatoki Cesme w zachodniej Turcji. Artefakty z późnej epoki brązu znajdowano w tym miejscu od kilku lat. Jednak dopiero niedawno odkryto ślady tsunami - warstwy popiołu i gruzu, które nie zostały zmyte z powrotem do morza.

Oprócz szczątków mężczyzny, badacze znaleźli również szkielet psa. Datowanie radiowęglowe potwierdziło, że oba szkielety pochodzą nie wcześniej niż z 1612 r. p.n.e.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!