pol
Українська
Русский
English
Nauka

Szczątki kobiety, która urodziła po śmierci znalezione w Finlandii

Szczątki kobiety, która urodziła po śmierci znalezione w Finlandii

Podczas wykopalisk archeologicznych w Finlandii naukowcy odkryli szczątki 24-letniej ciężarnej kobiety, która według ich ustaleń urodziła w trumnie. Tiina Vähre i jej koledzy z Uniwersytetu w Oulu badali prywatną kaplicę i jej komorę grobową zbudowaną w 1785 roku przez rodzinę szlachecką w społeczności Vihti w południowej Finlandii. Budynek był używany do pochówków od 1785 do 1829 roku.

Piszą o tym Fakty.

Zobacz także: Archeolodzy w Hiszpanii znaleźli dowody na to, że ludzie wykonywali operacje czaszki 4500 lat temu (foto)

Podczas wykopalisk znaleziono osiem trumien, w tym szczątki starszej kobiety i mężczyzny, trzech dorosłych kobiet i dwóch mężczyzn oraz jednej dziewczynki. W pobliżu miednicy jednej z dorosłych kobiet naukowcy znaleźli kości płodu, z czaszką wystającą z kanału rodnego.

Pomiary długości kości łokciowej dziecka wykazały, że ciąża odpowiadała 28-32 tygodniom. Naukowcy uważają, że jest to przypadkowa pośmiertna ekstruzja płodu, rzadkie zjawisko spowodowane rozkładem zmarłej kobiety w ciąży, kiedy ciśnienie gazów wewnętrznych może spowodować przypadkowe wyciśnięcie płodu po śmierci.

Szczątki należały do Charlotte Bjernram, która zmarła 23 października 1808 r. z powodu zapalenia w wieku 24 lat, będąc w ciąży. Częściowy płód został częściowo wydalony kilka dni po jej śmierci. Zmarła została pochowana pięć i pół miesiąca po śmierci.

Dla przypomnienia, w Wietnamie po raz pierwszy odkryto ludzkie szczątki sprzed 10 000 lat.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!