Grobowiec mało znanej kobiety-faraona sprzed 5000 lat odkryty w Egipcie: otwiera nowe karty historii starożytnego Egiptu
Luksusowy starożytny egipski grobowiec zawierający 5000-letnie wino został odkryty jako miejsce pochówku mało znanej kobiety-faraona znanej jako Meret-Nate Doszła do władzy po śmierci swojego męża, króla Dżeta, który był trzecim władcą Pierwszej Dynastii w starożytnym Egipcie, około 3000 rpne. Wykopaliska archeologiczne pokazują, że Meret-Nate była wpływową postacią o niezwykle wysokim poziomie władzy.
Pisze o tym Business Insider.
Naukowcy badający jej grobowiec w Abydos w środkowym Egipcie uważają, że odkrycie to może zmienić historię Egiptu, ponieważ istnieją powody, by sądzić, że Meret-Nate może być pierwszą kobietą-faraonem starożytnego Egiptu.
Inskrypcje znalezione wewnątrz grobowca wskazują również, że Meret-Nate odgrywała ważną rolę w państwie i zajmowała wysokie stanowiska.
Według archeologów grobowiec Meret-Nate był wypełniony dużymi dzbanami wina i suszonymi pestkami winogron. Wiele dzbanów było zamkniętych nienaruszonymi korkami.
Wokół grobowca faraona pochowano 41 służących i dworzan. Zgodnie z dowodami archeologicznymi, pochówki te były tworzone przez długi okres czasu, co wskazuje, że słudzy nie byli ofiarami śmierci faraona.
Czytaj także: "Odświętna" trumna z 3000-letnią mumią córki arcykapłana znaleziona w Egipcie (zdjęcie)
Egiptolodzy uważają, że Meret-Nate była matką następcy tronu króla Dana. Inne dowody potwierdzają, że pełniła funkcje regencyjne, być może w okresie dorastania Dana.
Niektórzy eksperci uważają, że Meret-Nate miała takie same prawa jak męscy faraonowie. Odkrycie to ma ogromny potencjał historyczny i może na nowo napisać historię starożytnego Egiptu.
Jeśli okaże się, że Meret-Nate rzeczywiście była faraonem, będzie to oznaczać, że kobiety zaczęły rządzić Egiptem znacznie wcześniej niż sądzono. Kolejnymi znanymi kobietami-faraonami były Neferusobek i Hatszepsut, ale rządziły one 500 lat po Meret-Nate.
Dla przypomnienia, w Turcji odkryto oszałamiającą mozaikę z trojańskim bohaterem Eneaszem.
Jeślichcesz otrzymywaćnajnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!