pol
Українська
русский
English

500-letni złoty pierścień znaleziony w Danii: należał do przedstawiciela dynastii Merowingów

Цихоцкая Мария

500-letni złoty pierścień znaleziony w Danii: należał do przedstawiciela dynastii Merowingów
Pierścień. Źródło: Heritage Daily

W południowo-zachodniej Jutlandii w Danii lokalny mieszkaniec o imieniu Lars Nielsen użył wykrywacza metali, aby znaleźć rzadki złoty pierścień. Został on wykonany w latach 500-600 n.e. i mógł należeć do rodziny szlacheckiej blisko związanej z władcami państwa Franków.

Artefakt został odkryty w Emmerlew, 10 kilometrów od słynnych Złotych Rogów Hallehus i 2 kilometry od wału pierścieniowego Trelbanken. Wskazuje to, że obszar ten był centrum elity rządzącej przez setki lat. Pisze o tym Heritage Daily.

Wiadomość o pierścieniu była przez pewien czas utrzymywana w tajemnicy, aby archeolodzy mogli zbadać to miejsce bez zwracania na siebie uwagi.

Czytaj także: Archeolodzy znaleźli brązową dłoń namalowaną w jednym z najstarszych języków świata (zdjęcia i wideo)

Biżuterię wykonano z 22-karatowego złota i ozdobiono półszlachetnym granatem almandyn w centrum, co wskazuje na symbol władzy.

Na spodzie znajdują się dwie spirale i szamrocki - wszystkie charakterystyczne cechy stylowych kształtów znalezionych we frankijskiej biżuterii z V i VI wieku naszej ery. Pierścienie tego typu były noszone przez elitę dynastii Merowingów, frankijskich królów, którzy rządzili państwem frankijskim od końca V do połowy VIII wieku.

Zgodnie z komunikatem prasowym Muzeum Narodowego Danii: "Pierścień prawdopodobnie wskazuje na obecność nieznanej wcześniej rodziny książęcej w regionie, blisko spokrewnionej z Merowingami, rodziną królewską, która rządziła Królestwem Franków".

Dla przypomnienia, w Hiszpanii odkryto grobowiec jaskiniowy z tysiącami ludzkich i zwierzęcych szkieletów.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!