pol
Українська
Русский
English
Nauka

Archeolodzy znajdują prehistoryczną "kapsułę czasu" w Anglii (foto)

Archeolodzy znajdują prehistoryczną 'kapsułę czasu' w Anglii (foto)

Prehistoryczna "kapsuła czasu" zawierająca zachowane szczątki drzew i owadów została znaleziona na torfowisku w Holnicote Estate w Exmoor w Anglii.

Odkrycia dokonano na obszarze znanym jako Alderman's Barrow Alotment, który był poddawany renowacji w ramach projektu mającego na celu poprawę stanu degradujących się torfowisk w Exmoor i na południowym zachodzie.

Kapsuła czasu zawiera lasy i szczątki owadów z epoki neolitu i brązu, co zapewnia unikalny wgląd w to, jak powstawał torf i jakie gatunki roślin i owadów żyły w środowisku w czasach starożytnych, donosi Heritagedaily.

Może Cię również zainteresować: Pierwszy w historii kompletny rzymski "pochówek łóżkowy" znaleziony w pobliżu Londynu (zdjęcie)

W trakcie prac archeologicznych odnaleziono ponad 100 szczątków chrząszczy z rodzaju Hydraenus, a także okazy chrząszczy gnojowych, lebiodek, roztoczy i ptactwa wodnego.

Pozostałości prehistorycznego lasu, składające się z fragmentów pni, gałęzi i gałązek, datowane są na około 4500-3500 lat temu.

Ponadto znaleziono część neolitycznej wierzby, a także okazy brzozy i dębu oraz ślady różnych gatunków roślin, takich jak turzyca i trzcina.

Archeolodzy znajdują prehistoryczną ''kapsułę czasu'' w Anglii (foto)
Archeolodzy znajdują prehistoryczną ''kapsułę czasu'' w Anglii (foto)

Dr Ed Treger, starszy archeolog środowiskowy w Wessex Archaeology, który specjalizuje się w szczątkach roślin i drewna, wyjaśnił: "Odkrycia te zapewniają wyjątkowy i namacalny sposób łączenia się z przeszłością Exmoor, ilustrują zmieniający się charakter krajobrazu i pokazują, jak powstał ten spektakularny krajobraz".

Dodał, że naukowcy mogą wykorzystać te informacje do opracowania "punktu odniesienia" dla badań nad odtworzeniem torfowisk, które mogą trwać wieki, jeśli nie tysiąclecia.

"Ta długoterminowa perspektywa pozwala nam spojrzeć poza wiele znaczących zmian w praktykach użytkowania gruntów torfowiskowych, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku stuleci" - podsumował dr Ed Treger.

Dla przypomnienia, 1800-letni dzban wypełniony skarbami został odkryty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!