pol
Українська
Русский
Nauka

Naukowcy zamieniają czystą wodę w metal (wideo)

Naukowcy zamieniają czystą wodę w metal (wideo)

Po raz pierwszy naukowcy byli w stanie stworzyć "metaliczną" wodę na Ziemi, co otwiera nowe możliwości badania tej fazy wody i warunków na innych planetach.

Czysta woda normalnie nie przewodzi prądu elektrycznego, ale naukowcy wiedzieli już, że przy ekstremalnie wysokim ciśnieniu może stać się "metaliczna", tj. przewodzić prąd elektryczny. Jednak wytworzenie takiego ciśnienia w laboratorium jest trudnym zadaniem. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

Czytaj także: Naukowcy ujawniają tajemnicę "spirali śmierci"

Nowe badanie wykazało, że "metaliczną" wodę można wytworzyć w inny sposób: poprzez kontakt czystej wody z oddzielającym elektrony metalem alkalicznym.

Naukowcy z Czeskiej Akademii Nauk i Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie w Niemczech przeprowadzili eksperyment ze stopem sodu i potasu. Umieścili kroplę stopu w komorze próżniowej i dodali do niej cienką warstwę czystej wody.

W kontakcie z metalem woda nabrała złotego połysku i zaczęła przewodzić prąd elektryczny, co wskazuje, że woda rzeczywiście przekształciła się w fazę "metaliczną".

Badanie to daje możliwość lepszego zrozumienia przemiany fazowej wody, a także warunków panujących na lodowych planetach Układu Słonecznego, gdzie prawdopodobnie występuje ciekły metaliczny wodór.

"Nasze badanie nie tylko pokazuje, że metaliczna woda może być rzeczywiście produkowana na Ziemi, ale także charakteryzuje właściwości spektroskopowe związane z jej pięknym złotym metalicznym połyskiem" - mówi Robert Seidel, jeden z autorów badania.

Dla przypomnienia, naukowcom udało się złapać dziwaczne stworzenie głębinowe, które poluje w ciemności od 300 milionów lat.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!