pol
Українська
Русский
Nauka

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego włosy siwieją i czy można temu zapobiec

Naukowcy wyjaśniają, dlaczego włosy siwieją i czy można temu zapobiec

Naukowcy z New York University badali mieszki włosowe u myszy i odkryli nowy mechanizm, który może wyjaśniać, dlaczego włosy siwieją.

Według naukowców, wraz z wiekiem komórki macierzyste melanocytów (McSC), które wytwarzają pigment włosów, zaczynają "utknąć" w obszarze zwanym wybrzuszeniem mieszków włosowych. Prowadzi to do tego, że mniej McSC osiąga etap, w którym mogą produkować pigment, a włosy stają się siwe, pisze Science Alert.

Naukowcy odkryli, że McSC mogą przełączać się między stanem czystej komórki macierzystej a tak zwanym stanem wzmocnienia tranzytowego (TA): jest to coś w rodzaju punktu pośredniego między komórką macierzystą a pełnym melanocytem. Ten stan TA wydaje się być ważny dla zdrowia McSC i długoterminowej produkcji koloru włosów, ale zespół odkrył, że zdolność do przełączania się w tryb TA zależy od sygnałów z określonych miejsc, od których komórki odłączają się, gdy utkną w wybrzuszeniu mieszków włosowych.

Przeczytaj także: Bez chemii: odkryto naturalne lekarstwo na siwe włosy

"Wyniki te identyfikują nowy model, w którym odróżnicowanie jest integralną częścią homeostatycznego utrzymania komórek macierzystych i sugerują, że modulowanie mobilności McSC może stanowić nowe podejście do zapobiegania siwieniu włosów" - piszą naukowcy w opublikowanym artykule.

"Nasze badanie wzbogaca naszą podstawową wiedzę na temat tego, w jaki sposób komórki macierzyste melanocytów barwią włosy" - mówi dermatolog Qi Sun z New York University. "Nowo zidentyfikowane mechanizmy podnoszą prawdopodobieństwo, że ten sam stały układ komórek macierzystych melanocytów może istnieć u ludzi".

"Jeśli tak, jest to potencjalna droga do naprawy lub zapobiegania siwieniu ludzkich włosów poprzez pomoc zablokowanym komórkom w ponownym przemieszczaniu się między sekcjami rozwijających się mieszków włosowych".

Naukowcy nadal prowadzą badania na myszach, ale jeśli ich odkrycia zostaną potwierdzone w badaniach na ludziach, może to doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia siwiejących włosów.

Czy można uniknąć siwienia włosów?

Obecnie nie ma sposobu na całkowite powstrzymanie siwienia włosów. Istnieje jednak kilka rzeczy, które można zrobić, aby spowolnić ten proces:

  1. Unikaj stresu. Stres może pogorszyć siwienie włosów.
  2. Zbilansuj swoją dietę. Niedobory niektórych witamin i minerałów, takich jak witamina B12, żelazo i kwas foliowy, mogą przyczyniać się do siwienia.
  3. Chroń włosy przed słońcem. Promieniowanie ultrafioletowe może uszkadzać komórki macierzyste włosów i przyczyniać się do siwienia.

Dla przypomnienia, naukowcy uważają, że znaleźli przyczynę, dla której ludzkie włosy tracą kolor wraz z wiekiem.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!