pol
Українська
русский

Naukowcy znaleźli szczątki jedynej ludzkiej hybrydy pierwszej generacji (foto)

Былим Елена

Naukowcy znaleźli szczątki jedynej ludzkiej hybrydy pierwszej generacji (foto)
Ilustracyjny obraz hominina. Źródło: I AM JIFFY/Shutterstock.com

Naukowcy badają szczątki hominina, które zostały znalezione w 2012 roku w jaskini Denisova, która znajduje się w górach Ałtaj. W tym czasie znaleziono kości, które kiedyś były palcami ludzkiego przodka.

Według IFLScience, naukowcy nadali historycznemu stworzeniu przydomek "Denisov 11" lub w skrócie "Danny". Jego kości są jedynymi znanymi fizycznymi szczątkami ludzkiej hybrydy pierwszego pokolenia urodzonej w wyniku skrzyżowania neandertalczyka i denisowianina.

Czytaj także: Próba przetrwania zimna: dlaczego starożytni ludzie mogli hibernować?

Szacuje się, że szczątki Danny'ego mają około 90 000 lat. Kiedy naukowcy przeanalizowali DNA kości, odkryli, że należą one do istoty płci żeńskiej, która zmarła w wieku "nastoletnim". Jej matką była neandertalka, a ojcem denisowianin.

Naukowcy znaleźli szczątki jedynej ludzkiej hybrydy pierwszej generacji (foto)
Kilka fragmentów kości palców Danny'ego. Źródło: Brown et al., Scientific Reports, 2016 (CC BY 4.0)

Autor badania i laureat Nagrody Nobla Svante Pääbo od dawna pracuje nad neandertalskim genomem. Uważa on, że ojciec Danny'ego miał niewielką część neandertalskich przodków z setek pokoleń przed jego życiem.

IFLScience zauważa, że neandertalczycy i denisowianie to dwa gatunki hominidów blisko spokrewnione ze współczesnymi ludźmi. Te dwa gatunki żyły w Eurazji, dopóki nie zostały zastąpione przez współczesnych ludzi około 40 000 lat temu.

Szczątki neandertalczyków znaleziono w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej, ale dowody na istnienie denisowian znaleziono tylko w górach Ałtaj i w jaskini krasowej Baishiya na Płaskowyżu Tybetańskim.

Naukowcy byli w stanie zbadać tylko kilka szczątków Denisowian - kilka zębów, kość dolnej szczęki, fragmenty czaszki i kość palca. Z tego powodu badacze nie mają pojęcia, jak wyglądali. Zakładają, że za życia wyglądali bardzo podobnie do neandertalczyków.

Zobacz także: Starożytni ludzie robili miski do picia z ludzkich czaszek - badania naukowców

"Większość ludzi definiuje neandertalczyków, denisowian i homo sapiens jako odrębne gatunki, ale nie można zaprzeczyć, że wszyscy byli na tyle blisko spokrewnieni, że mogli łączyć się w pary i mieć dzieci" - napisano w publikacji.

Należy zauważyć, że większość współczesnych ludzi pochodzenia europejskiego ma w swoim genomie geny neandertalczyków. Geny Denisowian znajdują się w genetyce niektórych ludzi żyjących w Azji Południowo-Wschodniej.

Dla przypomnienia, naukowcom udało się rozszyfrować tajemnicze hieroglify sprzed 3500 lat.

Jeśli chcesz otrzymywaćnajnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!