pol
Українська
Русский
English
Społeczeństwo

Eksperci wyjaśniają, czy malowanie grzejników na czarno pomoże oszczędzać ciepło

Eksperci wyjaśniają, czy malowanie grzejników na czarno pomoże oszczędzać ciepło

Jesienią, w zimnych porach roku, ludność Ukrainy wydaje coraz więcej pieniędzy na opłacenie rachunków. Niektórzy ludzie próbują zaoszczędzić pieniądze, stosując życiowe triki, które pozwalają im zużywać mniej gazu i energii elektrycznej.

Istnieje przekonanie, że pomalowanie grzejników na czarno wygeneruje więcej ciepła i sprawi, że w domu będzie cieplej. Eksperci Efergy Pro zbadali jednak, czy czarna farba wpłynie na działanie grzejników.

Czytaj także: Eksperci mówią, czy konieczne jest wyłączenie kotła podgrzewającego wodę, jeśli wychodzisz z domu

Według wiodących ekspertów ds. energii, grzejniki elektryczne są jednym z najdroższych rodzajów ogrzewania. Z reguły najtańszym sposobem jest korzystanie z wydajnego systemu centralnego ogrzewania gazowego z pełnym zestawem termostatycznych zaworów grzejnikowych, termostatem pokojowym i wyłącznikiem czasowym.

"Najlepiej jest mieć jak najwięcej elementów sterujących, aby móc decydować o sposobie ogrzewania domu. Termostat pokojowy pozwala zaoszczędzić średnio około 10% rocznie" - mówią eksperci.

Jeśli chodzi o malowanie grzejników na czarno lub umieszczanie za nimi paneli odblaskowych, eksperci twierdzą, że ta metoda nie działa.

"Jeśli chodzi o malowanie grzejników na czarno, odpowiedź brzmi nie. Lepiej jest pomalować je na standardowy biały kolor, choć różnica jest niewielka. O wiele ważniejsze jest zaizolowanie ścian, aby ogólnie zapobiec ucieczce ciepła z domu" - dodają eksperci.

Czytaj także: Jak zaoszczędzić pieniądze: pozostaw ogrzewanie włączone przez cały dzień lub włączaj kocioł tylko wtedy, gdy jesteś w domu

Ekspert budowlany i prezenter Fix Radio, Clive Holland, zgadza się, że to mit. Powiedział on portalowi Metro.co. uk, że metoda ta prawdopodobnie nie przyniesie większych zmian.

"Jeśli jesteś na zewnątrz i pomalujesz metal na czarno, lepiej zatrzymuje on ciepło w słońcu" - powiedział. Ekspert wyjaśnił, że grzejniki znajdują się głównie wewnątrz i nie będą w stanie lepiej zatrzymać wytwarzanego przez siebie ciepła.

"Ciepło trafia do wnętrza grzejników, a nie na zewnątrz, więc malowanie ich na czarno jest moim zdaniem absolutnym mitem i nie pomoże w oszczędzaniu energii" - podsumował Clive Holland.

Sugerujemy, aby dowiedzieć się, czy należy wyłączyć bojler , który podgrzewa wodę, gdy nie ma nas w domu.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!