pol
Українська
русский
English

Dlaczego warto jeść więcej niebieskich i fioletowych potraw?

Татьяна ФиалковаТатьяна Фиалкова

Dlaczego warto jeść więcej niebieskich i fioletowych potraw?
Dlaczego warto jeść więcej niebieskich i fioletowych potraw?. Źródło: Zdjęcie autora

BLOG

Niebieskie i fioletowe produkty spożywcze są niezwykle bogate w przeciwutleniacze, które chronią komórki nerwowe przed stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym spowodowanym uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Oto tekst w języku oryginalnym

W roślinach bogatych we flawonoidy (grupy przeciwutleniaczy) znaleziono specyficzne związki zwane antocyjanami. Będąc pigmentami, barwią rośliny na niebiesko i fioletowo i łatwo przechodzą przez barierę krew-mózg (fizjologiczną barierę między krwiobiegiem a ośrodkowym układem nerwowym), wywierając pozytywny wpływ na komórki mózgowe.

Antocyjany są przedstawicielami flawonoidowej grupy fitochemikaliów, które poprawiają funkcje układu krążenia i procesy myślowe. Spożywając jagody/borówki i inne ciemne owoce/warzywa spowalniamy związany z wiekiem spadek funkcji poznawczych.

Antocyjany wspierają jasną pamięć i procesy myślowe, zmniejszając stan zapalny i zapobiegając uszkodzeniom DNA w komórkach mózgowych. Na przykład sok z niebieskich jagód zawiera silne przeciwutleniacze - polifenole i antocyjany - które działają w celu ochrony tkanki nerwowej przed stresem oksydacyjnym.

Następujące pokarmy są bogate w antocyjany:

-ciemne winogrona.

-niebieskie rodzynki.

-Daktyle.

-jagody, jeżyny, borówki, porzeczki, morwy.

-Aronia czarna, czarny bez.

-Figi.

-śliwki.

-kapusta niebieska.

-Fioletowa kapusta.

-fioletowe ziemniaki.

Inną świetną opcją przyjmowania tego przeciwutleniacza antocyjanowego jest skoncentrowany ekstrakt ze skórek i nasion niebieskich winogron. Niektórzy z moich pacjentów są z nim zaznajomieni. Czy słyszałeś już o tym ekstrakcie?