pol
Українська
русский

Błąd, który wszyscy popełniają jedząc miód

Светлана ФусСветлана Фус

Błąd, który wszyscy popełniają jedząc miód
Błąd, który wszyscy popełniają jedząc miód

BLOG

ŹRÓDŁO.

Miód jest szeroko stosowany w medycynie ludowej i kosmetologii. Zawiera wiele enzymów i fitoncydów, które są dobrze wchłaniane przez organizm.

Poniższy tekst jest w języku oryginalnym

Błędem jest myślenie, że miód jest substytutem cukru. W rzeczywistości miód jest naturalnym cukrem. Zawiera dużą ilość prostych węglowodanów: monosacharydów glukozy i fruktozy. A jego skład chemiczny to nasycony (około 82%) wodny roztwór cukru. Dlatego miód nie może być substytutem cukru.

Główną przewagą miodu nad cukrem jest różnorodność składników odżywczych. Zawiera kwasy, substancje azotowe, enzymy, składniki mineralne, witaminy, a także żelazo, potas, wapń, kobalt, miedź, fosfor, fluor, chrom, cynk i inne pierwiastki. Łącznie ponad 70 substancji. Miód jest produktem biologicznie aktywnym, dlatego warto poznać jego właściwości:

  • Wysoka zawartość węglowodanów prostych. Nadmierne spożycie miodu może przyczynić się do przyrostu masy ciała.
  • Wysoki indeks glikemiczny i zawartość kalorii. W przypadku nadwagi lepiej ograniczyć spożycie tego słodkiego produktu.
  • Niektóre rośliny miododajne, a raczej ich pyłki, mogą wywoływać alergie, czasem poważne. Zanim włączysz miód do swojej diety, sprawdź, czy nie masz na niego reakcji alergicznej. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
  • Miód nie musi być podgrzewany. W wysokich temperaturach traci swoje dobroczynne właściwości, zwłaszcza antybakteryjne.
  • Co ciekawe, jest to jeden z niewielu produktów, który nie psuje się, jeśli jest odpowiednio przechowywany.

Łyżeczka miodu zawiera około 10 g tego produktu i 30 kcal. Dzienne spożycie to od 2 do 3 łyżeczek miodu.