pol
Українська
русский
English

Czy trzeba odcedzić pierwszy bulion podczas gotowania zupy: odpowiedź Cię zaskoczy

Цихоцкая Мария

Czy trzeba odcedzić pierwszy bulion podczas gotowania zupy: odpowiedź Cię zaskoczy
Opinie na temat konieczności odcedzania pierwszego bulionu podczas gotowania mięsa (kurczaka lub innego) są różne.

Opinie na temat konieczności odcedzania pierwszego bulionu podczas gotowania mięsa (kurczaka lub innego) są różne. Niektórzy twierdzą, że traci na tym bogactwo potrawy, ponieważ pierwsza porcja płynu zawiera wiele substancji smakotwórczych.

Innych przeraża obecność białej piany, która może wyglądać nieapetycznie i zaczyna tworzyć się natychmiast po zagotowaniu wody. Dlatego wiele gospodyń domowych odcedza pierwszy bulion. TSN pisze o tym.

Eksperci twierdzą jednak, że piana to skoagulowane białko. Aby tego uniknąć, zaleca się zanurzenie mięsa we wrzącej wodzie. Wtedy białko natychmiast koaguluje wewnątrz mięsa.

Innym sposobem jest dodanie całej lub połowy cebuli do bulionu na krótko przed gotowaniem. Wówczas całe białko przyklei się do niej, a samo warzywo wzbogaci danie o walory smakowe. Po ugotowaniu cebulę można po prostu usunąć.

Kiedy odcedzić pierwszy bulion z kurczaka: porady lekarzy

Dietetycy mają nieco inne podejście do tej kwestii. Uważają oni, że w przypadku przygotowywania bulionu z kurczaka kupionego w sklepie, konieczne jest odcedzenie pierwszej porcji płynu. W ten sposób można pozbyć się większości tłuszczów, puryn, antybiotyków, azotanów i radionuklidów.

Jeśli kurczak jest domowej roboty, nie ma potrzeby odsączania pierwszej porcji. Chyba że gotujesz zupę dla osób starszych lub dzieci, w takim przypadku lepiej jest odcedzić pierwszy bulion, ponieważ w ten sposób danie jest lepiej wchłaniane.

Przeczytaj również: Trzy pyszne opcje obiadowe, które pomogą Ci schudnąć

Kto jest szczególnie przydatny do bulionu z kurczaka

Rosół z kurczaka sam w sobie jest bardzo pożywny dla naszego organizmu. Pomaga:

  • Utrzymać funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Zawiera dużo potasu, magnezu i wapnia, które są niezbędne dla układu sercowo-naczyniowego. Zawiera również kolagen, który wzmacnia naczynia krwionośne. Rosół lepiej gotować na białym mięsie bez skóry.
  • Odżywia tkankę kostną, ponieważ jest uważany za naturalny środek na kruchość kości. Mięso zawiera minerały, które wzmacniają kości, zęby i paznokcie.
  • Łagodzi objawy kaca dzięki zawartości białka i tłuszczu. Stymuluje przewód pokarmowy, pomagając zrekompensować odwodnienie i szybciej wyeliminować produkty rozpadu alkoholu.
  • Poprawia samopoczucie na wczesnym etapie ARVI.
  • Utrzymuje młodość i piękno dzięki minerałom, witaminom i kolagenowi. Poprawia kondycję włosów, skóry, stawów.
  • Ułatwia pracę żołądka, w szczególności zmniejsza kwasowość. Jest zalecany w przypadku zgagi, wrzodu trawiennego, zapalenia żołądka.

Rosół z kurczaka jest również przydatny dla osób cierpiących na astmę, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, palących lub pracujących w niebezpiecznych branżach.

Dlaczego pierwszy rosół jest szkodliwy?

Osoby mające problemy z żołądkiem, trzustką i pęcherzykiem żółciowym zdecydowanie powinny odstawić pierwszy rosół. Dania rosołowe nie powinny być spożywane w przypadku indywidualnej nietolerancji niektórych przypraw. Może on również wywoływać reakcje alergiczne.

Rosół jest przeciwwskazany dla osób cierpiących na dnę moczanową i kamicę moczową, ponieważ zwiększy się nagromadzenie soli w organizmie.

Dla przypomnienia, dietetycy wymienili główne zalety jogurtu greckiego.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!