pol
Українська
Русский
Nauka

W Słońcu utworzyła się gigantyczna "dziura": rozmiar otchłani jest 60 razy większy niż powierzchnia Ziemi

W Słońcu utworzyła się gigantyczna 'dziura': rozmiar otchłani jest 60 razy większy niż powierzchnia Ziemi

Na Słońcu utworzyła się ogromna dziura koronalna, która jest skierowana bezpośrednio w stronę Ziemi. Dziura, która jest ciemniejsza i mniej gęsta niż otaczająca ją plazma, powstała w pobliżu równika Słońca 2 grudnia i osiągnęła maksymalną szerokość około 800 000 kilometrów w ciągu 24 godzin.

Eksperci początkowo przewidywali, że ta ostatnia dziura może wywołać umiarkowaną burzę geomagnetyczną (G2), która może doprowadzić do przerw w dostawie prądu i silnych zórz w ciągu najbliższych kilku dni. Wiatr słoneczny był jednak mniej intensywny niż oczekiwano, więc powstała burza była jak dotąd jedynie słaba (G1). Jednak zorze są nadal możliwe na dużych szerokościach geograficznych, pisze Space.

Nie jest jasne, jak długo dziura pozostanie na Słońcu, ale według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), poprzednie dziury koronalne trwały dłużej niż jeden obrót Słońca (27 dni). Jednak dziura wkrótce odwróci się od Ziemi.

Dziury koronalne powstają, gdy pola magnetyczne utrzymujące Słońce nagle się otwierają, powodując ucieczkę zawartości górnej powierzchni Słońca w postaci wiatru słonecznego. Dziury koronalne wyglądają jak ciemne plamy, ponieważ są zimniejsze i mniej gęste niż otaczająca je plazma.

Według NOAA, przepływy promieniowania z dziur koronalnych są znacznie szybsze niż normalny wiatr słoneczny i często powodują zakłócenia w ziemskiej osłonie magnetycznej, znane jako burze geomagnetyczne. Ostatnia dziura koronalna, która pojawiła się na Słońcu w marcu, spowodowała najpotężniejszą burzę geomagnetyczną, która uderzyła w Ziemię od ponad sześciu lat.

Aktywność słoneczna wzrasta przez cały rok, gdy Słońce zbliża się do wybuchowego szczytu swojego około 11-letniego cyklu słonecznego, znanego jako maksimum słoneczne. Zaskakujące jest jednak to, że nowa gigantyczna dziura koronalna nie wydaje się być częścią tego wzrostu aktywności słonecznej.

Czytaj także: Naukowcy biją na alarm: rakiety Elona Muska rozdzierają niebo i pozostawiają krwawe dziury w atmosferze

Dziury koronalne mogą wystąpić w dowolnym momencie cyklu słonecznego, ale w rzeczywistości są one bardziej powszechne podczas minimum słonecznego. Kiedy pojawiają się podczas maksimum słonecznego, zwykle znajdują się w pobliżu biegunów Słońca, a nie w pobliżu równika. Pozostaje więc tajemnicą, w jaki sposób tak ogromna dziura otworzyła się w pobliżu równika, gdy Ziemia znajduje się tak blisko maksimum słonecznego.

Niedawny wzrost aktywności słonecznej jest prawdopodobnie oznaką tego, że znajdujemy się tuż przed maksimum słonecznym. W październiku naukowcy zrewidowali swoje prognozy dotyczące cyklu słonecznego i obecnie przewidują, że wybuchowy szczyt może rozpocząć się na początku 2024 roku.

Na początku tego roku naukowcy wynaleźli sposób na lot na Marsa w zaledwie 45 dni zamiast jednego roku.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!