pol
Українська
русский

Mężczyźni mogą zniknąć: naukowcy odkryli, że ludzie rozwijają zupełnie nowy gen płci

Былим Елена

Mężczyźni mogą zniknąć: naukowcy odkryli, że ludzie rozwijają zupełnie nowy gen płci
Chromosomy żeńskie i męskie

Płeć biologiczna ludzi, ich skład chromosomalny, jest kluczowym elementem ich ewolucji. Jednak ostatnie badania sugerują, że chromosom Y, który jest wyznacznikiem płci męskiej, szybko się degeneruje, a nawet może całkowicie zniknąć.

Odkrycie to zagraża naszemu zrozumieniu dymorfizmu płciowego i przyszłości ewolucji człowieka, pisze The Week.

Może Cię również zainteresować: Dlaczego ludzie rodzą się leworęczni i czy ich mózgi różnią się od mózgów osób praworęcznych?

Według badań, w ciągu ostatnich milionów lat chromosom Y stale tracił swoje geny. Z ponad 1600 genów, które kiedyś zawierał, pozostało tylko 27, a większość z nich stała się nieaktywna. Stało się tak z powodu braku procesu rekombinacji genetycznej, który zwykle występuje w innych chromosomach i pomaga uniknąć szkodliwych mutacji.

Jedną z głównych funkcji chromosomu Y jest wywoływanie rozwoju płci męskiej płodu. Jeśli chromosom Y zniknie, może to prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednak niektóre badania wskazują, że geny na chromosomie Y mogą zostać przeniesione do innych genów lub nawet może powstać zupełnie nowy gen płci.

Zniknięcie chromosomu Y może doprowadzić do znaczących zmian w rozumieniu dymorfizmu płciowego i ewolucji człowieka. Może to doprowadzić do pojawienia się nowych gatunków lub różnych systemów determinacji płci. Jednak takie zmiany potrwają miliony lat, a w międzyczasie niektóre mechanizmy obronne chromosomu Y mogą zachować go na przyszłość.

Jenny Graves, genetyk zajmujący się chromosomami płci na Uniwersytecie La Trobe w Melbourne, powiedziała Newsweekowi: "X i Y były kiedyś po prostu normalną parą chromosomów. Następnie jeden z partnerów otrzymał wariant genu (SRY), który określa męską tożsamość".

"Kiedy ludziom zabraknie chromosomu Y, mogą wyginąć lub mogą wyewoluować nowy gen płci, który determinuje nowe chromosomy płci" - dodał Graves.

Badanie z 2022 r. opublikowane w czasopiśmie PNAS wykazało, że ważne geny na chromosomie Y mogą być zdolne do przenoszenia się do innych genów, jak zaobserwowano u myszy. Istnieje również możliwość, że ludzie rozwijają zupełnie nowy gen płci.

"Jeśli ktoś miałby odwiedzić Ziemię za 11 milionów lat, mógłby nie znaleźć ludzi - lub kilku różnych gatunków ludzkich oddzielonych różnymi systemami determinacji płci" - uważa naukowiec.

Niektórzy eksperci są głęboko przekonani, że chromosom Y w ogóle nie zniknie, twierdząc, że ma kilka mechanizmów obronnych.

Wcześniej naukowcy nazywali ludzi najbardziej masowymi seryjnymi mordercami.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!