pol
Українська
Русский
English
Społeczeństwo

Czy koty mogą mieć przekłute uszy i nosić kolczyki: ostrzeżenia ekspertów

Czy koty mogą mieć przekłute uszy i nosić kolczyki: ostrzeżenia ekspertów

Oprócz kupowania ubrań dla swoich pupili, właściciele kotów mogą czasami robić bardzo dziwne rzeczy. Na przykład tatuują bezwłose zwierzęta i przekłuwają im uszy.

Niektórzy uważają, że przekłuwanie uszu kotom jest modne i stylowe. Inni uważają, że jest to niepotrzebna procedura, która może zaszkodzić zwierzęciu. Eksperci z Ask Mu Cats powiedzieli nam, dlaczego nie należy zakładać kolczyków na uszy kota.

Czytaj także: Czy koty mogą jeść trawę: co mówią naukowcy

Czy należy przekłuwać uszy kotu

Ta decyzja jest kwestią osobistą. Jeśli zdecydujesz się przekłuć uszy swojemu kotu, ważne jest, aby zrobił to wykwalifikowany specjalista, który ma doświadczenie w pracy ze zwierzętami.

Jednak przekłuwanie uszu kota nie jest zalecane, ponieważ może spowodować poważne uszkodzenie nerwów lub naczyń krwionośnych, co może osłabić słuch i węch kota.

Procedura ta może być uznana za okrucieństwo wobec zwierząt. W niektórych krajach jest on prawnie zabroniony.

Ponadto eksperci zauważają, że przekłute kolczyki są niewygodne, nienaturalne i mało przydatne w życiu kota.

Należy zauważyć, że uszy kotów są bardzo delikatnym aspektem ich anatomii, z kilkoma strukturami nerwowymi w tym obszarze, które są odpowiedzialne za ich prawidłowe funkcjonowanie.

"Kiedy przekłuwasz uszy kota, metal, który jest w nich osadzony, naraża te nerwy na ryzyko. Uszkodzenie tych nerwów może prowadzić do braku wrażliwości, dyskomfortu, a nawet orientacji" - dodają koci eksperci ds. zdrowia.

Czytaj także: Czy psy mogą być karmione karmą dla kotów, a koty karmą dla psów: porady ekspertów

Innym wyjaśnieniem, dlaczego należy unikać przekłuwania uszu kota, jest to, że zwierzę narażone jest na ryzyko głuchoty, a także zranienia. Koty używają łap do mycia i czyszczenia ciała. Dlatego też, jeśli w uchu znajduje się kolczyk, kot może go wyciągnąć łapą, a ucho zostanie zranione, co może prowadzić do infekcji.

"Kot nie powinien nosić żadnych kolczyków - pod żadnym pozorem. Koty regularnie i nawykowo drapią się po uszach. Nie ma szans, że kolczyk nie zostanie wyciągnięty, a w miejscu, w którym się znajdował, pozostanie krwawa rana" - podsumowują eksperci.

Wcześniej eksperci wymienili części ciała kota, których nie należy dotykać.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!