W bursztynie sprzed 99 milionów lat po raz pierwszy odkryto tasiemca (zdjęcie)
Paleontolodzy z Instytutu Geologii i Paleontologii w Nanjing (Chiny) wraz z kolegami z Niemiec i Birmy odkryli wyjątkowe znalezisko – skamieniałe szczątki tasiemca zachowane w bursztynie sprzed 99 milionów lat.
Jak podaje czasopismo Geology, to pierwszy przypadek odnalezienia skamieliny tasiemca, która dostarcza cennych informacji na temat wczesnej ewolucji tych pasożytów.
Może cię także zainteresuje: W Anglii odnaleziono bogato zdobioną rzymską willę z „tablicami przekleństw" (zdjęcie)
Tasiemca znaleziono w północnej Birmie. Jego długość wynosi 9,81 mm, a szerokość 0,16 mm. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Geology jest podobny do współczesnych tasiemców z grupy Trypanorhyncha, które pasożytują na rybach i rekinach.
Naukowcy uważają, że robak został uwięziony w żywicy, gdy jego żywiciel – prawdopodobnie ryba – został wyrzucony na brzeg podczas przypływu lub burzy. Ostatecznie żywica zestaliła się, zachowując mackę pasożyta przez 100 milionów lat.
Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla zrozumienia ewolucji tasiemców. Wcześniej najstarszymi znanymi skamieniałościami tych pasożytów były jaja znalezione w koprolicie rekinów z okresu permu.
Oprócz tasiemca w bursztynie znaleziono także włoski paproci, larwę owada i ziarnko piasku. Świadczy to o zestaleniu żywicy na brzegu zbiornika.
Przypomnijmy, że archeolodzy odnaleźli w Pompejach plac budowy z czasów starożytnego Rzymu.
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał na Telegramie!