Jak rozpalić ogień zimą nawet bez zapałek: przydatne życiowe triki
Zimą ognisko może służyć do ogrzania się, ugotowania jedzenia i zasygnalizowania potrzeby pomocy. Ważne jest jednak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, aby nie zaszkodzić sobie i przyrodzie.
Nie rozpalaj ogniska w pobliżu drzew, zwłaszcza iglastych. Ogień może się szybko rozprzestrzenić i spowodować pożar. Namioty powinny być również umieszczone w odległości 5 metrów od ognia, aby uniknąć iskier, pisze yak-zrobyty.
Miejsce na ognisko powinno być odśnieżone do samej ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, umieść grube gałęzie pod przyszłym ogniem.
Do rozpalenia ogniska należy zebrać suche drewno opałowe i rozpałkę. Rozpałka powinna być łatwopalna, np. suche wióry, gałęzie drzew iglastych i gazety.
Rozpałkę należy umieścić na środku przyszłego ogniska i podpalić. W miarę spalania, do ognia należy dodawać grubsze gałęzie.
Do rozpalenia ogniska lepiej użyć gałęzi drzew iglastych, a gdy ogień już się rozpali, przerzucić się na drzewa liściaste. Palą się one cieplej i wolniej.
Jeśli nie masz zapałek lub zapalniczki, możesz rozpalić ogień bez nich. W tym celu będziesz potrzebować
- Nadmanganian potasu (1 g)
- Gliceryna (kilka kropel)
- Nóż
- Kamień
Wlej nadmanganian potasu na przygotowane miejsce i skrop je gliceryną. Niemal natychmiast wybuchnie ogień, a ty powinieneś natychmiast zacząć wkładać materiał na rozpałkę.
Jeśli nie masz tych substancji, użyj noża i kamienia. Uderzając nożem w kamień, można uzyskać iskrę, która rozpali ogień.
Po rozpaleniu ognia ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa:
- Nie zostawiaj ognia bez nadzoru.
- Unikaj rozpalania ognia przy suchej pogodzie.
- Nie rozpalaj ognia w miejscach, w których istnieje ryzyko pożaru.
Pamiętaj o tych zasadach, a będziesz w stanie bezpiecznie rozpalić ogień zimą.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!