pol
Українська
русский
English

Jak skutecznie czyścić przypalone patelnie ze stali nierdzewnej bez zarysowań: porady ekspertów

Былим Елена

Jak skutecznie czyścić przypalone patelnie ze stali nierdzewnej bez zarysowań: porady ekspertów
Naczynia kuchenne ze stali nierdzewnej. Źródło: Andrea Piacquadio/pexels.com

Stal nierdzewna jest głównym materiałem używanym w sprzęcie kuchennym, takim jak garnki i patelnie. Doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów gotowania, od smażenia po pieczenie w piekarniku.

Jednak, jak w przypadku każdego kulinarnego przedsięwzięcia, czyszczenie ich po użyciu może być uciążliwe. Eksperci Southern Living podpowiadają, jak najskuteczniej czyścić patelnie ze stali nierdzewnej.

Może Cię również zainteresować: Jak czyścić garnki i patelnie sodą oczyszczoną: przydatny sposób na życie

Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim należy odczekać, aż garnki i patelnie całkowicie ostygną przed ich umyciem. Nigdy nie zanurzaj gorącej patelni w zimnej wodzie, ponieważ może to spowodować jej deformację.

Sprawdź instrukcje producenta, aby uzyskać szczegółowe zalecenia dotyczące czyszczenia i zawsze noś rękawice ochronne, aby uniknąć poparzeń gorącą wodą i detergentami.

Trzy metody czyszczenia garnków i patelni ze stali nierdzewnej:

Metoda 1: Płukanie i namaczanie

Opłucz patelnię ciepłą wodą, aby usunąć resztki jedzenia. Napełnij patelnię ciepłą wodą z mydłem i pozostaw na 5-15 minut. Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki lub ściereczki, zwracając uwagę na uporczywe plamy. Dokładnie spłucz patelnię ciepłą wodą. Natychmiast wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem, aby uniknąć plam.

Metoda 2: Gotowanie z wodą i sodą oczyszczoną

Napełnij rondel wodą i dodaj 2-3 łyżki sody oczyszczonej. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu przez 10-15 minut. Wyłącz ogień i pozwól wodzie ostygnąć na patelni. Do czyszczenia użyj miękkiej gąbki lub ściereczki, dokładnie spłucz wodą i wytrzyj do sucha.

Metoda 3: Soda oczyszczona i ocet

Posyp powierzchnię patelni sodą oczyszczoną. Wlej niewielką ilość octu (lub soku z cytryny) na sodę oczyszczoną. Pozostaw na kilka minut, a następnie wyczyść gąbką lub ściereczką. Spłucz ciepłą wodą i osusz.

Eksperci zalecają unikanie używania materiałów ściernych i wełny stalowej do regularnego czyszczenia, ponieważ może to uszkodzić powierzchnię. Zamiast tego używaj miękkich gąbek lub ściereczek i zwracaj uwagę na zalecenia producenta dotyczące pielęgnacji naczyń kuchennych ze stali nierdzewnej.

Wcześniej powiedzieliśmy Ci, jak łatwo jest wyczyścić garnki i patelnie do perfekcji.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!