pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Jak najtaniej zagotować wodę - w czajniku lub w mikrofalówce: odpowiedź cię zaskoczy

Jak najtaniej zagotować wodę - w czajniku lub w mikrofalówce: odpowiedź cię zaskoczy

W obliczu rosnących cen ważne jest, aby wiedzieć, jak zaoszczędzić pieniądze na prostych rzeczach. Dotyczy to również gotowania wody.

Ukraińcy włączają czajniki elektryczne średnio do 20 razy dziennie, aby zagotować wodę. W zimne dni liczba ta może być znacznie wyższa, ponieważ podgrzanie wody z kranu kosztuje 30 kopiejek.

Dlatego bardziej ekonomiczne jest nie tylko gotowanie wody w czajniku elektrycznym w temperaturze pokojowej.

Przeczytaj również: Ręcznie czy w zmywarce: jak taniej zmywać naczynia

Innym sposobem na oszczędzanie energii elektrycznej jest gotowanie wody w kuchence mikrofalowej.

Czajnik a kuchenka mikrofalowa

W rozmowie z Metro.co.uk, ekspert ds. energii Ben Gallizzi powiedział: "Nie ma dużej różnicy między kosztem gotowania wody w czajniku lub kuchence mikrofalowej. Jednak przygotowanie 100 filiżanek herbaty w kuchence mikrofalowej może kosztować 11 pensów mniej (5 UAH)".

Oznacza to, że przygotowanie 100 filiżanek herbaty w czajniku o mocy 3 kW kosztowałoby około 1,47 GBP (64,6 UAH), a w kuchence mikrofalowej o mocy 800 W około 1,36 GBP (59,8 UAH).

Dlaczego kuchenka mikrofalowa może być tańsza

Ekspert wyjaśnia: Istnieje kilka powodów, dla których mikrofalówka może być tańszą opcją do gotowania wody.

Po pierwsze, kuchenki mikrofalowe zużywają mniej energii elektrycznej niż czajniki. Czajnik o mocy 3 kW zużywa około 900 watów, podczas gdy kuchenka mikrofalowa o mocy 800 W zużywa tylko 720 watów.

Po drugie, kuchenki mikrofalowe podgrzewają wodę szybciej niż czajniki. Oznacza to, że działają krócej, co również pomaga zaoszczędzić pieniądze.

Przeczytaj również: Jak oszczędzać pieniądze: pozostaw ogrzewanie włączone przez cały dzień lub włączaj bojler tylko wtedy, gdy jesteś w domu

Mikrofalówka ma jednak pewne wady. Wynika to z faktu, że część wody może wyparować podczas podgrzewania w kuchence mikrofalowej.

Po drugie, kuchenki mikrofalowe mogą być mniej wygodne do gotowania dużych ilości wody. Wynika to z faktu, że mogą być ograniczone rozmiarem garnka, w którym można gotować wodę.

Ostatecznie, najlepsza opcja do gotowania wody zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jeśli szukasz najtańszej opcji, mikrofalówka może być dobrym wyborem. Jeśli jednak szukasz najbardziej wydajnej opcji, czajnik może być lepszym wyborem.

Wcześniej pisaliśmy o tym, czy opłacalne jest ciągłe włączanie bojlera.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!