pol
Українська
русский

Izraelscy archeolodzy odkrywają liczący 2000 lat kompleks tuneli z kryjówkami

Цихоцкая Мария

Izraelscy archeolodzy odkrywają liczący 2000 lat kompleks tuneli z kryjówkami
Kompleks tuneli. Źródło: GreekReporter

Podczas wykopalisk w pobliżu Jeziora Galilejskiego w Izraelu archeolodzy odkryli dowody na to, jak mieszkańcy miasta Hukok przystosowali swoją rytualną łaźnię z okresu Drugiej Świątyni, aby służyła jako kryjówka. Dokonano tego w przededniu pierwszego powstania żydowskiego w 66 r. n.e. i powstania Bar Kokhby w 132 r. n.e.

Mieszkańcy Hukok stworzyli sieć tuneli, w tym jeden prowadzący z mykwy lub rytualnej chrzcielnicy, aby ułatwić drogi ucieczki. Mówi się, że tunele te były największymi odkrytymi w regionie Galilei, z około ośmioma kryjówkami połączonymi przejściami pod kątem prostym, co utrudniało rzymskim żołnierzom pościg. Zostało to zgłoszone przez GreekReporter.

Ponadto badacze znaleźli różnorodne artefakty, w tym potłuczoną ceramikę i wyroby szklane, a także pierścień (choć samego klejnotu brakowało), co pozwala nam przyjrzeć się codziennemu życiu tamtego okresu.

Czytaj także: Starożytny miecz Wikingów wyłowiony przez rybaka w Wielkiej Brytanii (zdjęcie)

Hookock, z bogatym dziedzictwem żydowskim sięgającym dwóch tysiącleci wstecz, szczyci się również bizantyjską synagogą ozdobioną wspaniałymi mozaikami. Wykopaliska tej synagogi, które rozpoczęły się w 2011 roku pod kierownictwem profesor Jodi Magness i jej zespołu z Uniwersytetu Karoliny Północnej, jeszcze bardziej wzbogaciły nasze zrozumienie kulturowego i religijnego znaczenia tego regionu.

Odkrycie kompleksu kryjówek wywołało debatę wśród ekspertów na temat zasięgu rebelii Bar Kokhba. Niektórzy, tacy jak Uri Berger z Israel Antiquities Authority i profesor Yinon Shivtiel z Academic College of Zefat, uważają, że wnętrze kompleksu zostało zbudowane podczas Drugiego Powstania.

Przypominamy, że archeolodzy zznaleźli ślady kolczyków na szczątkach prehistorycznych ludzi.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!