pol
Українська
Русский
Life

Magazyn witamin i minerałów: czego nie wiedziałeś o winegrecie

Magazyn witamin i minerałów: czego nie wiedziałeś o winegrecie

BLOG ŹRÓDŁO.

Winegret to popularna sałatka warzywna na Ukrainie. Jest to zdrowe, proste i smaczne danie. Każda ukraińska gospodyni przygotowuje ją na swój sposób. A tradycyjny przepis z fasolą i piklami nie jest jedyny.

Najważniejsze jest to, że jest zrobiony z niedrogich i zdrowych produktów. Winegret jest źródłem błonnika, pektyn, ważnych minerałów i witamin. Dzięki kiszonej kapuście ma działanie probiotyczne, wspomaga florę jelitową i wzmacnia odporność, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach.

Buraki sprzyjają regularnym wypróżnieniom, pozytywnie wpływają na układ krwionośny, serce i zawierają substancje normalizujące ciśnienie krwi. Marchew dostarcza witaminy A, kapusta i cebula witaminy C. Groszek i fasola są dobrym źródłem białka roślinnego i sprawiają, że sałatka jest bardziej sycąca. Olej dodaje korzystnych właściwości winegretowi. ⠀

Możesz zmienić zwykły skład sałatki według własnych upodobań. Niektórzy dodają wodorosty, które wzbogacają danie w jod. Groch lub fasolę można zastąpić soczewicą.

W klasycznych przepisach winegret zazwyczaj zawiera olej słonecznikowy. Jest on szczególnie smaczny, gdy jest nierafinowany i aromatyczny. Można jednak użyć także innego oleju, na przykład oliwy z oliwek. Można również zmienić proporcje warzyw, dodać grzyby, świeże ogórki, a nawet kwaśne jabłka.

Zimą jemy więcej gotowanych warzyw, więc przygotuj zdrowy winegret i użyj wyobraźni, aby wzbogacić go o dodatkowe składniki warzywne.