pol
Українська
Русский
Społeczeństwo

Eksperci mówią, czy należy wyłączać bojler, który podgrzewa wodę, gdy wychodzimy z domu

Eksperci mówią, czy należy wyłączać bojler, który podgrzewa wodę, gdy wychodzimy z domu

Jeśli Twój dom jest ogrzewany przez bojler gazowy lub elektryczny, powinieneś znać kilka sztuczek oszczędnościowych, które pozwolą Ci płacić niższe rachunki za media.

Eksperci od oszczędzania powiedzieli MoneySavingExpert, czy konieczne jest wyłączanie kotła grzewczego, gdy wychodzisz z domu lub w nocy.

Eksperci twierdzą, że zawsze taniej będzie zainstalować zegar sterujący, aby ciepła woda pojawiała się tylko wtedy, gdy jest potrzebna.

Przeczytaj również: Jak zaoszczędzić pieniądze: pozostaw ogrzewanie włączone przez cały dzień lub włączaj kocioł tylko wtedy, gdy jesteś w domu

Jeśli jednak korzystasz z grzejnika elektrycznego i masz nocną taryfę energii elektrycznej (gdy energia elektryczna jest tańsza w nocy), wówczas utrzymywanie wody podgrzewanej przez kocioł w stałej temperaturze będzie bardziej ekonomiczne.

"Należy upewnić się, że zbiornik jest dobrze izolowany, aby zapobiec jego wychłodzeniu w ciągu dnia. Jeśli nie jesteś pewien, jaka jest Twoja taryfa, sprawdź ostatni rachunek za energię elektryczną lub zapytaj firmę energetyczną" - radzą eksperci.

Jaki jest optymalny tryb pracy kotła

Eksperci dodali, że kwestia optymalnej temperatury ciepłej wody w kotle jest ważna zarówno dla komfortowego mieszkania w domu, jak i dla oszczędności energii.

Zalecane ustawienia temperatury różnią się w zależności od temperatury zewnętrznej. Przykładowo, przy mroźnej pogodzie (do minus 25 stopni) kocioł powinien być ustawiony na 60-65 stopni, a przy temperaturach bliskich zeru - 50-55 stopni.

Przeczytaj również: Wyłączyć lub pozostawić włączony przez cały dzień: jak korzystać z kotła bardziej ekonomicznie

Jeśli chodzi o podgrzewanie wody, optymalny zakres temperatury roboczej chłodziwa na wylocie kotła wynosi 60-80 stopni Celsjusza. W niższej temperaturze wilgoć ze ścian komory spalania i zewnętrznych powierzchni wymiennika ciepła kotła może skraplać się na ścianach komory spalania i zewnętrznych powierzchniach wymiennika ciepła.

"Wybierając optymalną temperaturę kotła, należy wziąć pod uwagę czynniki ekonomiczne. Najbardziej ekonomicznym trybem jest temperatura 60 stopni. W tym trybie koszty energii elektrycznej są znacznie zmniejszone, a pomieszczenie jest lepiej ogrzewane" - czytamy w raporcie.

W przypadku ogrzewania podłogowego maksymalna dopuszczalna temperatura nośnika ciepła wynosi 55 stopni, a różnica temperatur między rurociągami zasilania i powrotu obiegu ogrzewania podłogowego powinna wynosić 5-10 stopni.

Temperatura w kotle może być kontrolowana na różne sposoby w zależności od typu kotła. Na przykład w przypadku kotła na paliwo stałe regulacja odbywa się poprzez zmianę dopływu powietrza do komory spalania. W przypadku bardziej nowoczesnych kotłów gazowych i elektrycznych, temperatura 50-60 stopni jest uważana za optymalną.

"Ustawienie optymalnej temperatury może zapewnić komfortowy pobyt w domu i oszczędność zasobów" - podsumowują eksperci.

Przypominamy, że pisaliśmy już o tym, jak utrzymać ciepło, gdy nie ma ogrzewania.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!