pol
Українська
русский

W przypadku dzieci warunki są nieco inne: Dietetyk odpowiada, ile mandarynek można zjeść na raz

Игорь Романько

Ile mandarynek można zjeść na raz?
Ile mandarynek można zjeść na raz?. Źródło: rubryka.com

Owoce cytrusowe są bogate w witaminy i minerały. Są uważane za jedne z najzdrowszych produktów spożywczych, zwłaszcza zimą. Jednakże, jak każdy inny pokarm, owoce cytrusowe powinny być spożywane z umiarem.

Owoce cytrusowe zawierają dużą ilość witaminy C, która jest silnym przeciwutleniaczem. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy, chroni organizm przed infekcjami i poprawia wchłanianie żelaza, donosi dailynews.kyiv.

Przeczytaj także: Co zrobić, gdy mandarynki są kwaśne lub gorzkie?

Ponadto owoce cytrusowe są bogate w witaminy A, B1, B2, B6, kwas foliowy, a także minerały, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

Niebezpieczeństwa związane z owocami cytrusowymi

Pomimo wszystkich swoich korzystnych właściwości, owoce cytrusowe mogą być szkodliwe dla zdrowia, jeśli są spożywane w nadmiernych ilościach.

Oto niektóre z możliwych negatywnych skutków spożywania cytrusów:

  • Zwiększone gazy i wzdęcia - jest to spowodowane wysoką zawartością kwasów w owocach cytrusowych.
  • Zaostrzenie chorób żołądkowo-jelitowych - owoce cytrusowe mogą niekorzystnie wpływać na błonę śluzową żołądka i jelit, szczególnie u osób z zapaleniem błony śluzowej żołądka, wrzodami żołądka lub dwunastnicy.
  • Reakcje alergiczne - owoce cytrusowe należą do najczęstszych alergenów.

Jak jeść owoce cytrusowe

Aby uzyskać maksymalne korzyści z owoców cytrusowych i zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji, należy spożywać je z umiarem.

Zalecane dzienne spożycie owoców cytrusowych dla dorosłych wynosi 2-3 owoce. Zaleca się podawanie owoców cytrusowych dzieciom w mniejszych ilościach, w zależności od ich wieku i stanu zdrowia.

Owoce cytrusowe najlepiej spożywać świeże, a nie w postaci soków. Sok cytrusowy jest szybko wchłaniany do krwiobiegu, co może prowadzić do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Owoce cytrusowe lepiej też spożywać po głównym posiłku, a nie zamiast niego. Pomoże to uniknąć wzdęć i innych problemów trawiennych.

Owoce cytrusowe dla dzieci

Owoce cytrusowe można podawać dzieciom od 6 miesiąca życia. Należy jednak zacząć od małych porcji i stopniowo je zwiększać.

Dzieciom poniżej 3 roku życia zaleca się nie więcej niż 1 owoc cytrusowy dziennie. Dzieciom w wieku od 3 do 7 lat - nie więcej niż 2 owoce dziennie. Dzieciom w wieku powyżej 7 lat można podawać do 3 owoców dziennie.

Jeśli dziecko jest uczulone na owoce cytrusowe, nie powinno ich spożywać.

Dla przypomnienia, pisaliśmy już o oznakach spożywania zbyt dużej ilości cukru.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!