pol
Українська
Русский
Life

Dietetycy nazwali rybę budżetową, która jest niezwykle zdrowa

Jakie są zalety śledzia i ile można go jeść

Śledź, będąc najbardziej przystępną cenowo i jednocześnie najzdrowszą rybą, zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały oraz jest jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 i jodu, które są ważne dla organizmu. Ryba ta może być spożywana jako przekąska lub dodawana do sałatek.

Dietetyk Switłana Fus podzieliła się przydatnymi informacjami na temat śledzia na Instagramie i zwróciła uwagę na znaczenie włączenia go do diety.

Śledź jest jednym z najlepszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla dobrej diety, ponieważ organizm nie wytwarza ich samodzielnie. Kwasy omega-3, takie jak DHA, są ważne dla zdrowia, szczególnie dla mózgu i siatkówki oka. Niedobór DHA może prowadzić do problemów ze wzrokiem.

Ponadto śledź zawiera jod, którego prawie połowę dziennej dawki można uzyskać ze 100 g tej ryby. Śledź zawiera również silne przeciwutleniacze, takie jak witamina E i selen, które wspierają układ odpornościowy i chronią przed wolnymi rodnikami.

Ekspert zaleca włączenie śledzia do diety, ponieważ ryba ta zawiera wszystkie niezbędne składniki zrównoważonej diety, takie jak minerały, witaminy, aminokwasy i zdrowe tłuszcze.

Uwaga: Niniejsza treść ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zawiera żadnych porad medycznych. W przypadku leków, diagnozy i innych porad medycznych należy skonsultować się z lekarzem.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!