pol
Українська
русский

Astronomowie przewidują, kiedy asteroida "Bóg Chaosu" uderzy w Ziemię (wideo)

Былим Елена

Astronomowie przewidują, kiedy asteroida 'Bóg Chaosu' uderzy w Ziemię (wideo)
Asteroida zbliża się do Ziemi. Źródło: joshimerbin/Shutterstock.com

Asteroida Apophis, niegdyś uważana za najbardziej niebezpieczną dla Ziemi, nie uderzy w nas w 2029 roku. Niemniej jednak nowe badanie pokazuje, że nie można całkowicie wykluczyć prawdopodobieństwa jej zderzenia z naszą planetą w przyszłości.

W 2029 roku Apophis zbliży się do Ziemi na odległość 40 000 kilometrów. To znacznie bliżej niż orbita satelitów geostacjonarnych. Jego trajektoria zostanie odchylona przez ziemską grawitację, co może doprowadzić do niewielkich zmian w jego orbicie, pisze IFLScience.

Czytaj także: Księżyc zmniejsza swoje rozmiary i nadal się ochładza - czy istnieje zagrożenie dla ludzkości?

Naukowcy przeanalizowali trajektorie 1,3 miliona znanych asteroid w Układzie Słonecznym, aby oszacować prawdopodobieństwo zderzenia jednej z nich z Apophis. Na szczęście badanie wykazało, że w ciągu najbliższych kilku lat nie oczekuje się takich kolizji.

Naukowcy zauważają jednak, że ryzyko zderzenia Apophis z Ziemią w przyszłości nadal istnieje. Niewielkie odchylenie jego orbity w wyniku zderzenia z inną asteroidą mogłoby uczynić go niebezpiecznym dla naszej planety.

NASA prowadzi obecnie misję OSIRIS-APEX, która zbada Apophis. Misja ta pomoże naukowcom lepiej zrozumieć jego charakterystykę i skład, a także ocenić ryzyko kolizji z Ziemią.

Wcześniej pisaliśmy, że w kwietniu będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca i rzadką kometę diabła.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!