pol
Українська
Русский
Nauka

Archeolodzy potwierdzają biblijną historię zniszczenia miasta, w którym mieszkał Goliat

Archeolodzy potwierdzają biblijną historię zniszczenia miasta, w którym mieszkał Goliat

Izraelscy naukowcy byli w stanie potwierdzić biblijną relację o zniszczeniu miasta Gat, które jest opisywane jako miejsce narodzin olbrzyma Goliata. Innowacyjna technologia wykorzystana do badania cegieł miasta potwierdziła prawdziwość wydarzenia opisanego w Biblii.

Rozdział 12 Drugiej Księgi Królewskiej opisuje panowanie króla Joasza nad Judą (835-796 p.n.e.). Ostatnia część tego rozdziału (2 Krl 12:17-18) opisuje Hazaela, króla Aramu, który najechał ziemię Filistynów i Judy, według Aletei.

Po złupieniu filistyńskiego miasta Gat (w tamtym czasie najpotężniejszego i największego w regionie), sprowadził swoją armię z powrotem do Jerozolimy. Joasz (zwany także Joaszem), chcąc uniknąć złupienia stolicy, zaoferował najeźdźcy gigantyczny okup, którego częścią było złoto zdobiące świątynię jerozolimską.

Czytaj także: Plansze do gier wyryte w skale sprzed 5000 lat znalezione w Kenii

Następnie armia Arama wycofała się, ale żydowski król zapłacił za swoją decyzję śmiercią z rąk własnych sług, którzy byli wściekli z powodu profanacji.

Niedawne odkrycie izraelskich archeologów potwierdza jeden z epizodów powyższej historii. Liczne dowody zniszczenia w całym miejscu z masowym spaleniem w jasno określonym horyzoncie chronologicznym.

Zniszczenie to datowane jest na ok. 830 r. p.n.e. (na podstawie radiowęglowej i serii ceramiki) i jest związane z oblężeniem i zniszczeniem filistyńskiego Gath przez Hazaela, króla Aramu Damasceńskiego, jak wspomniano w 2 Księdze Królewskiej 12:18.

Archeolodzy odkryli, że cegły były wystawione na działanie temperatur znacznie wyższych niż te używane do ich produkcji. Oznacza to, że musiały być narażone na intensywny ogień.

Dla przypomnienia, archeolodzy znaleźli skamieniałości rzadkiego drzewa, które rosło na Ziemi 350 milionów lat temu.

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!