Unikalny złoty pierścionek o dwóch twarzach znaleziony w Polsce (foto)
Archeolodzy prowadzący wykopaliska pod Zamkiem Królewskim na Wawelu, dawną rezydencją polskich królów w Krakowie, odkryli unikalny złoty pierścień, który prawdopodobnie pochodzi z XI lub XII wieku.
Pierścień ma niezwykły dwustronny wzór, który nie odpowiada tradycyjnym symbolom chrześcijańskim z tego okresu. Wizerunki na nim prawdopodobnie przedstawiają Janusa, rzymskiego boga o dwóch twarzach, co może wskazywać na wysoki poziom umiejętności lokalnych jubilerów, jak podaje Zamek Królewski na Wawelu.
Może Cię to również zainteresować: Archeolodzy znajdują prehistoryczną "kapsułę czasu" w Anglii (foto)
"Jest to jedyny przykład ludzkiego (lub figuratywnego) wizerunku na wczesnośredniowiecznym pierścieniu z Polski" - mówi badacz Jerzy Trzebiński.
Pierścionek ma 1,5 mm grubości, 4 mm średnicy i 57 mm obwodu. Jest zdobiony po obu stronach, co czyni go niezwykle nietypowym. W Polsce znaleziono zaledwie kilka wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni, które nie posiadają żadnych zdobień lub mają proste geometryczne wzory.
Trzebiński uważa, że pierścień został prawdopodobnie wykonany przez lokalnych rzemieślników i mógł należeć do elity za czasów Piastów, pierwszej dynastii panującej w Polsce.
Pierścień został znaleziony w podziemiach zamkowej Wieży Duńskiej, która została zbudowana na przełomie XIV i XV wieku.
Historia Zamku Królewskiego na Wawelu sięga XI wieku, ale wzgórze, na którym się znajduje, od dawna było ważnym ośrodkiem władzy.
Wcześniej starożytne pochówki z artefaktami wróżbiarskimi znaleziono w Chinach.
Dla przypomnienia, naukowcy zbadali pierwsze schronienia jaskiniowe, w których odkrywcy Ameryki Południowej żyli 13 000 lat temu.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!