Jadeitowa maska znaleziona w grobowcu tajemniczego króla w Gwatemali (zdjęcie)
W Gwatemali badacze natknęli się na tajemniczą jadeitową maskę. Uważa się, że znalezisko należało do nieznanego wcześniej króla Majów.
Odkrycie opowiada fascynującą historię pobożności religijnej i sukcesji na tronie we wczesnym okresie klasycznym Majów prawie 1700 lat temu. Donosi o tym National Geographic.
Badacze natknęli się na czaszkę, kilka zębów i kamienną skrzynię w kształcie trumny. Znaleziono również ofiary towarzyszące pochówkowi: garnek, zestaw ogromnych muszli ostryg, kilka kawałków kości i grupę starannie ułożonych kawałków błyszczącego jadeitu.
Czytaj także: Odtworzono twarz niewolnika brutalnie zamordowanego w rzymskiej Brytanii 1700 lat temu (zdjęcie)
Gdzie indziej u Majów takie bloki były używane do tworzenia mozaikowych masek na królewskie pochówki, które często były układane tak, aby przedstawiać bóstwa lub przodków i były zwykle kojarzone z bogactwem i władzą ludzi, z którymi zostali pochowani.
Wśród ofiar pogrzebowych znaleziono również misternie wyrzeźbioną ludzką kość udową. Jednak kość nie należała do króla, ale jej rzeźba opowiadała jego historię. Zgodnie z datowaniem radiowęglowym kadzidła i kości znalezionych w grobowcu, Itzam Kokaj Bahlam prawdopodobnie rządził miastem około 350 rne.
Wcześniej archeolodzy w Polsce odkryli żelazny skarb z czasów rzymskich w pobliżu granicy z Ukrainą.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!