Naukowcy wyjaśniają, dlaczego ludzie boją się ciemności
Prawie wszystkie dzieci, a czasem także dorośli, przechodzą przez etap strachu przed ciemnością. Każde skrzypnięcie podłogi, szelest okiennicy lub przypadkowe uderzenie w nocy napawa cię przerażeniem. Ale czy jest to tylko dziecięca zachcianka, czy też ma to ewolucyjne uzasadnienie?
Jak odkryli naukowcy, strach przed ciemnością ma głębokie korzenie w naszych mózgach. Jest to wynik procesu ewolucyjnego, który pomógł nam przetrwać na wolności, pisze Gizmodo.
Czytaj także: Dlaczego zła pogoda i burze magnetyczne przyprawiają o ból głowy: jak meteorologia wpływa na ludzi
Nasi przodkowie, którzy żyli w dżungli i na sawannach, kojarzyli ciemność z niebezpieczeństwem. Drapieżniki ukrywają się w ciemności i mogą zaatakować bezbronną osobę. Dlatego strach przed ciemnością był ważnym mechanizmem obronnym, który pomógł nam uniknąć niebezpieczeństwa.
Strach ten został odziedziczony. Nawet we współczesnym świecie, w którym nie ryzykujemy pożarcia przez dzikie zwierzęta, strach przed ciemnością jest nadal silny.
Jednak strach przed ciemnością nie jest całkowicie instynktowny. Reakcji na ciemność uczymy się również od naszych rodziców. Jeśli rodzice reagują na strach dziecka przed ciemnością z lękiem, może to wzmocnić jego obawy.
Dlatego ważne jest, aby pomóc dzieciom przezwyciężyć strach przed ciemnością. Aby to zrobić, możesz wykonać następujące czynności:
- Nie dramatyzuj lęków dziecka.Wyjaśnij dziecku, że w ciemności nie ma nic niebezpiecznego.
- Stwórz komfortową atmosferę w sypialni dziecka.
- Zaproponuj dziecku uspokajającą bajkę lub piosenkę przed snem.
- Jeśli strach dziecka przed ciemnością jest nadmierny i przeszkadza mu w normalnym życiu, należy skonsultować się ze specjalistą.
Wcześniej naukowcy wyjaśnili, dlaczego niektórzy ludzie umierają we śnie i co człowiek widzi przed śmiercią.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!