Naukowcy odkryli, że promieniowanie nie miało wpływu na stworzenia w Czarnobylu (foto)
Czarnobylska Strefa Wykluczenia to niebezpieczne miejsce, ale nie dla wszystkich. Pomimo wysokiego poziomu promieniowania, nicienie żyjące w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia nie wykazują oznak uszkodzenia DNA.
To zaskakujące odkrycie naukowców może pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób niektóre organizmy przystosowują się do ekstremalnych warunków, a także rzucić światło na mechanizmy naprawy DNA, które mogą być wykorzystane w medycynie, pisze Sciencealert.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Zmutowane wilki z Czarnobyla rozwinęły zdolności przeciwnowotworowe
Po katastrofie w Czarnobylu w 1986 roku okolica stała się radioaktywnym pustkowiem. Większość żywych istot nie może przetrwać w takich warunkach, ale niektóre się przystosowały.
Nicienie - maleńkie glisty - są jednym z tych przystosowanych stworzeń.
Naukowcy z New York University badali nicienie żyjące w strefie czarnobylskiej. Ich genomy porównano z genomami nicieni z innych części świata.
Wyniki badania zrobiły wrażenie na naukowcach. Nicienie z Czarnobyla nie wykazywały żadnych oznak uszkodzenia DNA, których można by się spodziewać po ekspozycji na promieniowanie. Wskazuje to, że robaki te są niezwykle odporne na promieniowanie.
Naukowcy nie mają pewności, ale spekulują, że może to wynikać z ich unikalnych mechanizmów naprawy DNA. Mechanizmy te mogą być przydatne w opracowywaniu nowych metod leczenia raka i innych chorób związanych z uszkodzeniem DNA.
Dla przypomnienia, naukowcy odkryli, że psy zmutowały w Czarnobylu.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!