Ile lat naprawdę ma planeta Ziemia: naukowe uzasadnienie
Wiek Ziemi został ustalony dawno temu. Nasza planeta istnieje od około 4,54 miliarda lat, z błędem plus minus 50 milionów. Szacunek ten jest związany z procesami formowania się Ziemi jako planety z jądrem i kulistym kształtem.
Chociaż inne planety w Układzie Słonecznym mogły powstać w tym samym czasie, rozwój Ziemi i Księżyca nastąpił nieco później.
Szacowanie wieku Ziemi opiera się na datowaniu radiometrycznym, które wykorzystuje ilość izotopów promieniotwórczych i produktów ich rozpadu. Metoda ta działa, ponieważ synteza niektórych pierwiastków poprzedzała powstanie Układu Słonecznego, pisze Sciencenotes.
Przed erą nauki informacje o wieku Ziemi znajdowały odzwierciedlenie w mitach i tekstach religijnych, a wczesne szacunki były stosunkowo krótkie, zaledwie kilka tysięcy lat. Jednak wraz z rozwojem nauki w okresie oświecenia, koncepcja wieku Ziemi zaczęła się zmieniać.
W XIX wieku Lord Kelvin oszacował wiek Ziemi na od 20 do 100 milionów lat w oparciu o chłodzenie planety, bez uwzględnienia ogrzewania radiogenicznego i innych czynników.
Czytaj także: Naukowcy odkryli, co zabiło dinozaury
W 1895 r. irlandzki matematyk i inżynier John Perry obliczył wiek Ziemi na 2 do 3 milionów lat. Jego model obejmował płaszcz konwekcyjny i cienką skorupę, ale większość naukowców zignorowała jego pracę.
Pierwsze dokładne szacunki wieku Ziemi uzyskano dzięki datowaniu radiometrycznemu w XX wieku. Datowanie przy użyciu ołowiu uranowego z pozaziemskich meteorytów zapewniło pierwsze dokładne oszacowanie wieku Ziemi: 4,5 miliarda lat.
Korzystając z tych metod, naukowcy byli w stanie potwierdzić przybliżony wiek Ziemi. Czynnikami komplikującymi są tektonika płyt, ruch i interakcja płyt kontynentalnych i oceanicznych, układ Ziemia-Księżyc oraz procesy formowania się planet w Układzie Słonecznym.
Należy zauważyć, że oszacowanie wieku Ziemi jest trudne ze względu na takie czynniki, jak ciągłe przetwarzanie skorupy ziemskiej przez tektonikę płyt i tworzenie się układu Ziemia-Księżyc. Niektórzy naukowcy twierdzą, że układ Ziemia-Księżyc, powstały po zderzeniu młodej Ziemi z ciałem wielkości Marsa o nazwie Theia, może być nieco młodszy niż sama Ziemia. Oznacza to, że podczas gdy materiał tworzący Ziemię może mieć około 4,54 miliarda lat, obecny układ Ziemia-Księżyc może być nieco młodszy.
Innym czynnikiem jest natura formowania się planet. Planety nie powstają z dnia na dzień. Rosną przez miliony lat i gromadzą materię w wyniku zderzeń z innymi ciałami. Dlatego trudno jest przypisać dokładną "datę urodzenia" Ziemi. Dlatego szacuje się, że 4,54 miliarda lat to czas, w którym Ziemia osiągnęła swój obecny rozmiar.
Wcześniej naukowcy ogłosili, że znaleźli kontynent zaginiony 155 milionów lat temu.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze wiadomości o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!